Indywidualne Porady Prawne
Obowiązek posiadania numeru REGONAutor: Łukasz Drzewiecki |
Obowiązkowi wpisu do rejestru podmiotów gospodarki narodowej, a co za tym idzie – obowiązkowi posiadania numeru REGON podlegają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz, niezależnie od tego czy są przedsiębiorcami, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, lecz posiadające zdolność prawną. Wpis do rejestru REGON następuje dla celów statystycznych. |
|
|
Obowiązek wpisu do rejestru REGONProwadzenie rejestru REGON, czyli krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, należy do zadań Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Rejestr ten służy celom statystycznym, a obowiązek dokonania do niego wpisu obejmuje:
Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o statystyce publicznej1 za osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą należy uważać:
Obowiązkowi wpisu do rejestru REGON nie podlega natomiast osoba fizyczna w zakresie prowadzonej działalności oświatowej obejmującej prowadzenie przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 2 ustawy o systemie oświaty3 (są to w szczególności poradnie psychologiczno-pedagogiczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli). Nadanie numeru REGON i informacje podlegające wpisowi do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowejObowiązkowe dla podmiotów gospodarki narodowej jest nie tyle posiadanie numeru REGON, co dokonanie wpisu do rejestru REGON. Nadanie niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego (tzw. numeru REGON) jest tak naprawdę skutkiem dokonania wpisu do rejestru. Wpisowi do rejestru REGON podlegają następujące informacje:
Obowiązek posiadania numeru REGONW przypadku podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych i organizacji pożytku publicznego, obowiązkowemu wpisowi do rejestru REGON podlegają:
Podmioty podlegające obowiązkowi posiadania numeru REGON mają obowiązek wypełniania i składania wniosku o wpis do rejestru podmiotów oraz informowania o zachodzących zmianach (z wyłączeniem m.in. zmian przewidywanej liczby pracujących, powierzchni gospodarstw i użytków rolnych oraz numerów telefonu, faksu i adresu e-mail oraz adresu WWW). Zaznaczyć przy tym należy, że w przypadku osób fizycznych rolę wniosku o wpis do rejestru REGON pełni wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi nie mają obowiązku sporządzania odrębnego wniosku do Głównego Urzędu Statystycznego.
____________________________ 1 Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 591, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.) 3 Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>