Indywidualne Porady Prawne
Jak uzyskać pobyt czasowy w Polsce, prowadząc spółkę z o.o.?Autor: Jakub Bonowicz |
Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem dla cudzoziemców. Rosnące zarobki, stabilna sytuacja gospodarczo-polityczna, sprzyjający klimat ekonomiczny dla inwestorów oraz wciąż stosunkowo niskie koszty utrzymania (w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej). Wszystko to sprawia, że nasz kraj – do niedawna odwiedzany głównie w celach turystycznych – nieraz wymieniany jest jako dobre miejsce na osiedlenie się. Dla Białorusinów czy Ukraińców dodatkowym argumentem jest stosunkowo łatwa możliwość przełamania barier językowych. Z kolei Polacy zaczynają doceniać pracowników zarówno ze Wschodu jak i z innych państw, jako rzetelnych i poważnie traktujących swoje obowiązki. |
|
|
Założenie spółki z o.o., uzyskanie wizy, karty czasowego lub stałego pobytu w Polsce przez obcokrajowcaTradycyjna gościnność Polaków w połączeniu z rosnącą otwartością na przybyszy spoza terytorium kraju sprawiają, iż rośnie liczba wniosków zarówno o uzyskanie wiz, jak i o wydanie tak zwanych kart czasowego lub stałego pobytu.
Zwykle procedura składa się z następujących kroków:
Cudzoziemcom zainteresowanym założeniem spółki z o.o. online, uzyskaniem wizy jak i karty czasowego lub stałego pobytu oferujemy kompleksową pomoc w załatwianiu wszystkich formalności jak i prowadzenie korespondencji z urzędami.
Poniżej omówimy, jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w przypadku założenia przez cudzoziemca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z art. 142 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej udziela się cudzoziemcowi, jeżeli celem jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie na tym terytorium oraz spełnione są wymienione w tym przepisie warunki.
Warunki uzyskania pobytu czasowegoPIERWSZA GRUPA WARUNKÓW – cudzoziemiec musi prowadzić działalność w Polsce w jednej z form przewidzianych przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 13 ust. 3 tej ustawy cudzoziemiec niebędący obywatelem Państwa UE lub EOG ma prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie:
W praktyce zatem cudzoziemiec musi być wspólnikiem, udziałowcem lub akcjonariuszem takiej spółki lub też wykonywać pracę poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. lub akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył (art. 142 ust. 3).
Założenie spółki z o.o., której wspólnikiem jak i członkiem zarządu jest cudzoziemiec, jest obecnie w Polsce bardzo proste i nie wymaga przyjazdu cudzoziemca do Polski. Obecnie nie ma już także wymogu składania przez członków zarządu spółki z o.o. wzorów podpisów.
DRUGA GRUPA WARUNKÓW – odnoszące się do cudzoziemca – cudzoziemiec musi posiadać:
TRZECIA GRUPA WARUNKÓW – odnosząc się do spółki, przez którą cudzoziemiec prowadzi działalność gospodarczą (najczęściej spółkę z o.o.) – art. 142 ust. 4. Spółka ta musi spełniać jeden z trzech niżej wymienionych warunków:
Uwaga: znacznie ułatwiona jest procedura uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Turcji. Stosownie do art. 142 ust. 5 w postępowaniu w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy obywatelowi Republiki Tureckiej stosuje się przepis art. 41 ust. 1 Protokołu dodatkowego do Układu ustanawiającego stowarzyszenie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Turcją (Dz. Urz. WE L 293 z 29.12.1972, str. 4, z późn. zm.).
Procedura składania i rozpatrywania wniosku o zezwolenie na pobyt czasowyWniosek o udzielenie zezwolenia składa się we właściwym wydziale do spraw cudzoziemców urzędu wojewódzkiego województwa, w którym cudzoziemiec ma miejsce zamieszkania. Wnioski przyjmowane są zwykle po wcześniejszym umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. Termin można zarezerwować telefonicznie lub pocztą elektroniczna. Wniosek podlega opłacie w kwocie 340 zł, dodatkowo w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku pobiera się 50 zł za wydanie karty czasowego pobytu. Do zapisu potrzebne są następujące dane: imię i nazwisko cudzoziemca, numer dokumentu podróży i data zakończenia legalnego pobytu w Polsce.
W przypadku gdy celem pobytu jest wykonywania pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wówczas cudzoziemiec składa następujące dokumenty:
Dotyczące cudzoziemca:
Dotyczące spółki:
Założenie spółki z o.o. w Polsce lub działalności gospodarczej przez obcokrajowcaJeśli chciałbyś założyć spółkę z o.o. w Polsce, prowadzić tutaj działalność gospodarczą, oraz spełniasz warunki do uzyskania karty czasowego pobytu i chciałbyś go uzyskać, prosimy o KONTAKT. Pomagamy w załatwieniu niezbędnych formalności.
How to obtain temporal residence in Poland having LTD company?
Poland is becoming an attractive country for foreigner. Rising wages, stable political and economic situation, favorable investing conditions and still relatively low costs of living (in comparison with other EU states). All these factors makes our country – until recently visited rather for tourism – a good place to settle. For Belarusians and Ukrainians an additional argument is lack of language barriers. The Poles are beginning to appreciate employees, both from the East and other countries as reliable and serious about their responsibilities. Traditional Polish hospitality coupled with the increasing openness to newcomers from outside results in growing number of applications to obtain visa as well as temporal or even permanent residence in Poland.
Typically, the procedure consists of the following steps:
FIRST – establishing the Limited Liability Company in Poland. To found LTD you neither need to come to Poland nor have a visa. The company can be set up via Internet, with our assistance. SECOND – obtaining a visa. The foreigner – as a partner and member of the board of the newly formed LTD Company may apply for a visa in order to conduct business activity in Poland. On the basis of visa he can arrive to Poland. THIRD – obtaining a temporal residence permit. If a company can operate business, the foreigner – if he meets statutory conditions – may apply for a temporal residence.
For foreigners interested in online LTD Company formation, obtaining visas and temporal residence permit, we offer comprehensive assistance in dealing with all matters as well as correspondence with the authorities.
If you are interested in:
Please contact us under the following address: KONTAKT. We are at your disposal and we will answer all your questions.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>