.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można palić ognisko w ogrodzie? Wyjaśniamy!

Autor: Artykuł Partnera

Spędzanie wolnego czasu przy ognisku to świetny sposób na rekreację w gronie rodziny i znajomych. Niestety rozpalanie ognia na otwartej przestrzeni nie zawsze jest legalne. Zanim zdecydujesz się palić ognisko na własnej działce, zapoznaj się z aktualnymi przepisami. Za niedostosowanie się do przepisów grozi Ci mandat, a w skrajnych przypadkach możesz stworzyć zagrożenie pożarem dla najbliższego otoczenia. Zobacz poradnik i dowiedz się, kiedy możesz legalnie palić ognisko w swoim ogródku.



Czy można palić ognisko w ogrodzie? Wyjaśniamy!

Jakie są aktualne przepisy dotyczące palenia ogniska w ogrodzie?

W Polsce najistotniejszym aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zgodnie z którym w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się.

Zgodnie z aktualnymi przepisami zakazane są takie czynności, jak:

  • rozpalanie ognia w miejscu, gdzie możliwe jest zapalenie się materiałów palnych lub obiektów budowlanych,
  • używanie otwartego ognia lub palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsc, gdzie występują płody rolne,
  • palenie ogniska na terenach śródleśnych i w lasach, szczególnie w odległości do 100 metrów od granicy lasów.

A zatem rozpalanie ogniska jest zabronione zawsze wtedy, kiedy może generować ryzyko pojawienia się pożaru. Jeśli Twój ogródek znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu, wtedy nie możesz legalnie zapalić ogniska.

Jak bezpiecznie palić ognisko na swojej działce?

Oprócz znajomości aktualnych przepisów i zasad przeciwpożarowych warto odpowiednio przygotować się do palenia ogniska. Jeśli masz taką możliwość, zamów sprawdzone palenisko ogrodowe. Wiele ciekawych modeli znajdziesz w sklepie internetowym na stronie: https://www.edinos.pl/paleniska-ogrodowe.

Kiedy palisz ognisko w odpowiednio przystosowanym palenisku, zwiększasz poziom bezpieczeństwa, a wtedy ryzyko pożaru jest znikome. Aby bezpiecznie rozpalić ogień w palenisku lub w innym miejscu przygotowanym w tym celu:

  1. Wybieraj miejsca, które są oddalone od materiałów łatwopalnych i roślinności.
  2. Postaraj się przygotować bezpieczny krąg na ognisko np. ułożony ze żwiru lub kamieni.
  3. Zawsze miej przy sobie kilkanaście litrów wody, aby w razie potrzeby szybko ugasić ognisko, które wymknęło się spod kontroli.

Pamiętaj też, aby przed rozpaleniem ognia upewnić się, że dym i zapach nie przeszkadzał sąsiadom w najbliższej okolicy. Pal na ognisku dobrze wyschnięte drewno i unikaj wskrzeszania ognia podczas wietrznej pogody. Wtedy zmniejszysz ryzyko, że sąsiadom będzie przeszkadzać dym z ogniska.

Jak wybrać palenisko ogrodowe na działkę?

Jeśli chcesz zamówić nowe palenisko do ogrodu, koniecznie weź pod uwagę:

  • rozmiar, 
  • wysokość konstrukcji, 
  • materiał wykonania, 
  • kolorystykę. 

To podstawowe czynniki, które pomogą Ci podjąć decyzję i wybrać palenisko spełniające 100% Twoich oczekiwań. Nigdy nie kieruj się wyłącznie ceną konstrukcji. To drugorzędna sprawa – liczy się wysoka jakość, praktyczność, a także bezpieczeństwo podczas palenia ogniska.

Czy rekreacyjne ognisko można palić na swoim przydomowym ogródku?

Rekreacyjne ognisko to takie, które jest przygotowane z myślą np. o pieczeniu kiełbasek, a do utrzymania ognia wykorzystywane wyłącznie suche i wcześniej przygotowane drewno. Ognisko w takiej formie możesz legalnie rozpalić na swojej działce.

Spalanie liści i gałęzi nawet na prywatnych posesjach jest niedozwolone – chociażby ze względu na nadmierną produkcję dymu. Wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, zaśmiecanie terenu publicznego lub uprzykrzanie egzystencji sąsiadom może skutkować licznymi konsekwencjami finansowymi.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + siedem =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu