.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Fundacja rodzinna – czy warto ją założyć w 2024 i jak to zrobić?

Autor: Artykuł Partnera

Fundacja rodzinna jest narzędziem planowania sukcesji i zarządzania majątkiem wprowadzonym do polskiego porządku prawnego 22 maja 2023 roku. To swoisty skarbiec rodzinny, w którym przechowywany majątek jest odseparowany od beneficjentów i chroniony przed rozdrobnieniem. Podstawowym celem prowadzenia fundacji jest pomnażanie kapitału, dlatego rozwiązanie jest szczególnie doceniane przez osoby, które od lat prowadzą dobrze prosperującą działalność. Zobacz, czy w 2024 roku warto rozważać założenie rodzinnej fundacji.



Fundacja rodzinna – czy warto ją założyć w 2024 i jak to zrobić?

Co to jest fundacja rodzinna?

Definicja tego terminu znajduje się w ustawie o fundacji rodzinnej z dnia 26 stycznia 2023 roku. Aby w pełni zrozumieć istotę tej instytucji, posłużymy się trzema kryteriami:

  • odseparowanie majątku fundatora (wniesione mienie staje się własnością fundacji),
  • elastyczny sposób działania (swobodne kształtowanie statutu),
  • dowolność wyboru beneficjentów (beneficjentem może być nawet sam fundator).

Fundator może wskazać dowolny cel istnienia fundacji, np. ochronę wnoszonego majątku czy finansowanie wydatków poszczególnych beneficjentów (opieka zdrowotna, edukacja itp.). Do realizacji tego celu zobowiązany będzie zarząd. Należy przy tym zaznaczyć, że fundacja rodzinna działa przez wyznaczone organy (zarząd, opcjonalnie rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów). Zasady działania są wyznaczane przez wzajemne relacje i uprawnienia.

Fundacja rodzinna – jak założyć?

Istnieją dwa sposoby założenia fundacji rodzinnej – za życia fundatora lub z chwilą ogłoszenia testamentu. W obu przypadkach należy zachować formę aktu notarialnego i zgłosić utworzony podmiot do rejestru fundacji rodzinnych w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu założycielskiego lub ogłoszenia testamentu. 

Fundacja rodzinna – wymogi:

  • Nazwa – każda instytucja musi mieć nazwę wraz z dodatkowym oznaczeniem formy prawnej „Fundacja Rodzinna”.
  • Statut – powinien określać cele oraz zasady funkcjonowania podmiotu. Sama treść, z wyłączeniem elementów obowiązkowych, może być swobodnie kształtowana przez fundatora.
  • Majątek – minimalna wysokość majątku wniesionego przez fundatora wynosi 100 tys. zł.

Zgłoszenie fundacji rodzinnej do rejestru wymaga zgromadzenia stosownej dokumentacji. Do wniosku (koszt 500 zł) należy dołączyć:

  • akt założycielski,
  • statut,
  • dowód ustanowienia organów wraz ze składem osobowym,
  • oświadczenie majątkowe fundatora,
  • dane adresowe i zgody członków organów instytucji.

Fundacje rodzinne powinny uzyskać numery NIP oraz REGON.

Jak prowadzić księgowość fundacji rodzinnej?

Fundacja rodzinna to osoba prawna, która podlega pod przepisy ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i dokonywania rozliczeń podatkowych. Musi przedstawić także odpowiednie sprawozdanie finansowe. Oprócz tego podlega cyklicznej i niezależnej ocenie działań dotyczących zarządzania aktywami i zaciągania zobowiązań. W toku audytu należy okazać informacje finansowe uprawniające do stosowania określonych ulg podatkowych.

Fundacja rodzinna – opodatkowanie

Sama konstrukcja fundacji rodzinnej pozwala zagwarantować trwałość biznesu i dokonywać zbycia majątku bez opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i daniny solidarnościowej. Wypracowanie optymalnej strategii podatkowej wymaga jednak profesjonalnego wsparcia. Naszym zdaniem księgowość powinna uwzględniać szerszą perspektywę niż tylko ewidencjonowanie operacji gospodarczych. Znając cele fundacji i strategię sukcesji możemy wykonać modelowanie finansowe i przewidzieć, które działania są najbardziej efektywne. Jako specjaliści w dziedzinie prawa, podatków i księgowości, nie tylko pomożemy sformułować zapisy statutowe, ale także zapewnimy wsparcie w prowadzeniu księgowości oraz wycenie aktywów wnoszonych do fundacji – wyjaśnia Krzysztof Jarosiński z https://tlhub.pl/.

Fundacja rodzinna, jako nowy instrument wsparcia polskiej przedsiębiorczości, wymaga istotnej zmiany w prowadzeniu rachunkowości. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, a przy tym wykorzystać pełen potencjał tej instytucji, powierz swoje finanse ekspertom i przekonaj się, ile zyskasz dzięki optymalizacji podatkowej.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus 1 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu