.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Studia prawnicze i co dalej? Perspektywy zawodowe dla absolwentów

Autor: Artykuł Partnera

Studia prawnicze to jeden z najbardziej prestiżowych kierunków na uczelniach wyższych. Decyzja o ich podjęciu często wiąże się z nadzieją na satysfakcjonującą karierę i wysokie zarobki. Jakie perspektywy zawodowe mają absolwenci prawa na jednolitych studiach magisterskich?



Studia prawnicze i co dalej? Perspektywy zawodowe dla absolwentów

Prawo na studiach jednolitych magisterskich. O czym warto wiedzieć?

Studia prawnicze w Polsce mają formę jednolitych studiów magisterskich. Oznacza to, że trwają 5 lat (10 semestrów), a ich program został opracowany w taki sposób, aby zapewnić studentom solidne podstawy teoretyczne z różnych dziedzin prawa, takich jak prawo cywilne, karne, administracyjne czy gospodarcze, a także wyposażyć ich w praktyczne umiejętności, np. sporządzania pism procesowych.

Ważnym elementem studiów prawniczych – zarówno na prywatnych, jak i publicznych uczelniach – są praktyki zawodowe. Studenci mają obowiązek odbycia ich w różnych instytucjach prawnych – w sądzie, prokuraturze czy w kancelarii notarialnej. Dzięki temu mogą zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności i doświadczenie, które są niezwykle cenne na rynku pracy.

Studia prawnicze prywatne – czy warto?

Czy warto zapisać się na studia prawnicze na prywatnej uczelni? Zdecydowanie! Ukończenie tego kierunku wiąże się często z satysfakcjonującą karierą zawodową. Prawo jest doskonałym wyborem dla osób, które są gotowe poświęcić czas na naukę i rozwijanie swoich umiejętności. Jesteś jedną z nich? W takim razie rozważ studia w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. WSKZ oferuje wysoką jakość nauczania potwierdzoną licznymi certyfikatami i pozytywnymi ocenami PKA, współpracuje z doświadczonymi wykładowcami i praktykami, a do tego umożliwia zdobycie tytułu magistra prawa zgodnego ze standardami Unii Europejskiej. Same studia są prowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów.

Jeśli nadal się zastanawiasz, czy zapisanie się na studia prawnicze będzie dobrą decyzją, ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

Co po studiach prawniczych? 

Co można robić po studiach prawniczych? Jak się okazuje, absolwenci tego kierunku mają do wyboru wiele ścieżek kariery. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich.

  • Aplikacje prawnicze – niezbędne, aby zostać adwokatem, radcą prawnym, notariuszem czy sędzią. Trwają kilka lat (w zależności od wybranego zawodu) i kończą się egzaminem.
  • Praca w kancelariach prawnych – wielu absolwentów studiów prawniczych decyduje się na pracę w kancelariach radcowskich lub adwokackich. Dzięki temu mogą zdobywać cenne doświadczenie, aby w przyszłości świadczyć usługi na własny rachunek.
  • Praca w firmach i korporacjach – duże przedsiębiorstwa zatrudniają prawników w swoich działach prawnych, gdzie zajmują się np. tworzeniem i analizą umów oraz doradztwem w zakresie prawa handlowego.

Oprócz tego absolwenci prawa po jednolitych studiach magisterskich mogą znaleźć pracę w administracji publicznej (np. w urzędach), organizacjach pozarządowych i w sektorze non-profit, instytucjach międzynarodowych, a także w branży naukowej i dydaktycznej, zostając np. wykładowcami na uczelni.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus IX =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu