W serwisie
Materiały
Indywidualne Porady Prawne
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczejAutor: Łukasz Drzewiecki |
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest środkiem karnym przewidzianym przez przepisy Kodeksu karnego oraz Kodeksu karnego skarbowego. Zakaz taki może być również nałożony przez sąd upadłościowy. |
|
|
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jako środek karny w Kodeksie karnymZakaz prowadzenia określonej działalności jest jednym ze środków karnych, wskazanych w art. 39 Kodeksu karnego1. Zgodnie z art. 41 § 2 K.k. sąd może orzec zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z prowadzeniem takiej działalności, jeżeli dalsze jej prowadzenie zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. Orzeczenie tego środka możliwe jest zarówno za przestępstwo umyślne, jak i nieumyślne. Należy jednak zaznaczyć, że orzeczony zakaz powinien dotyczyć określonego, wskazanego w wyroku rodzaju działalności gospodarczej, a nie działalności gospodarczej w ogóle.
Zakaz prowadzenia określonej działalności sąd orzeka w latach, w wymiarze od roku do lat 10. Zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jednak okres, na który środek orzeczono, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby została ona orzeczona za inne przestępstwo. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jako środek karny w Kodeksie karnym skarbowymRównież Kodeks karny skarbowy2 przewiduje środek karny w postaci zakazu wykonywania określonej działalności gospodarczej. Sąd może go jednak orzec tylko w przypadku gdy zastosował nadzwyczajne obostrzenie kary oraz w razie skazania sprawcy za ściśle określone przestępstwo skarbowe, w szczególności za:
Zakazy prowadzenia określonej działalności gospodarczej na podstawie przepisów K.k.s. orzeka się w latach, w wymiarze od roku do lat 5. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w prawie upadłościowymNiezależnie od środków przewidzianych w przepisach karnych zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może również nałożyć sąd upadłościowy na podstawie przepisów ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze3. Zgodnie z art. 373 ust. 1 tego aktu prawnego sąd może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek osoby, która ze swej winy:
Ponadto zgodnie z art. 373 ust. 3 Prawa upadłościowego sąd upadłościowy może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek osoby, wobec której:
Zgodnie z art. 374 Prawa upadłościowego sąd może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec dłużnika będącego osobą fizyczną, także jeżeli niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa. Zasadę tę stosuje się również do osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy będącego osobą prawną lub spółką handlową niemającą osobowości prawnej, jeżeli niewypłacalność przedsiębiorcy lub pogorszenie jego sytuacji finansowej jest następstwem celowego działania lub rażącego niedbalstwa tych osób.
Orzeczenie pozbawienia prawa prowadzenia działalności gospodarczej przez sąd upadłościowy następuje wyłącznie na wniosek wierzyciela, tymczasowego nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.
_________________________ 1 Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186, z późn. zm.) 3 Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2015 r., poz. 233)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>