.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Świadczenia niepieniężne w sp. z o.o (art. 176 ksh).

Autor: Artykuł Partnera

Regulacja zawarta w art. 176 Kodeksu spółek handlowych zyskała na znaczeniu po wejściu w życie Polskiego Ładu. Przepisy te stały się szczególnie popularne wśród wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem tej instytucji jest ochrona interesów spółki w sytuacji, gdy na jej wspólnikach, poza obowiązkiem wniesienia wkładów, będą ciążyły dodatkowe obowiązki w postaci powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne polegają na obciążeniu wszystkich lub niektórych udziałów wspólnika obowiązkiem realizowania przez niego na rzecz spółki różnorodnych świadczeń. Przy czym należy mieć na uwadze, że czynności te nigdy nie mogą mieć charakteru pieniężnego oraz muszą być cykliczne, powtarzalne, a nie trwałe czy o charakterze ciągłym. 



Świadczenia niepieniężne w sp. z o.o (art. 176 ksh).

Czym są powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólników na rzecz spółki?

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólników na rzecz spółki polegają na wykonywaniu określonych czynności przez wspólnika w sposób regularny, powtarzalny i za wynagrodzeniem. Mogą to być na przykład usługi księgowe, tłumaczeniowe, rzeczoznawcze, informatyczne, a także dostawa towarów potrzebnych do działalności spółki. Wprowadzając do umowy spółki postanowienia dotyczące powtarzających się świadczeń niepieniężnych należy uważać, aby nie stały się one zobowiązaniami wspólnika o charakterze trwałym, ciągłym, czyli aby nie polegały na stałym zachowaniu zobowiązanego wspólnika. Tym samym świadczeniami z art. 176 ksh nie może być objęta np. umowa najmu. 

Należy pamiętać, że źródłem ustanowienia instytucji z art. 176 ksh musi być zawsze umowa spółki, a nie na przykład uchwała wspólników. Jeżeli powtarzające się świadczenia niepieniężne nie zostały przewidziane w pierwotnej umowie spółki, to konieczna będzie jej zmiana. 

Umowa spółki zawierająca postanowienie o powtarzających się świadczeniach niepieniężnych wspólników musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że nawet jeśli umowa została zarejestrowana przez internet, dodanie do niej informacji o odpłatnych, powtarzających się świadczeniach niepieniężnych wymaga wizyty u notariusza.

Cechy charakterystyczne świadczeń niepieniężnych

Świadczenia muszą być powtarzalne, mieć charakter niepieniężny, a wynagrodzenie należne wspólnikowi musi odpowiadać wartości rynkowej. Ponadto wynagrodzenie nie może być uzależnione od osiągnięcia zysku przez spółkę.

Świadczenia wspólnika, o których mowa w art. 176 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), mogą mieć miejsce tylko wtedy, gdy takie zobowiązanie zostało przewidziane w umowie spółki.

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu do umowy spółki świadczenia niepieniężnego, należy dokładnie określić jego wartość rynkową. Wynagrodzenie dla wspólnika powinno odpowiadać rzeczywistym stawkom przyjętym w obrocie. Zawyżenie lub zaniżenie wynagrodzenia dla wspólnika z tytułu art. 176 ksh może narazić na zakwestionowanie jego wysokości przez właściwe organy podatkowe. 

Wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i może być uwzględnione jako koszt uzyskania przychodu w rozliczeniu podatkowym spółki.

Jako wspólnik pamiętaj o konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Monitoruj swoje świadczenia i wynagrodzenia, aby nie przekroczyć drugiego progu podatkowego. Przychody te są opodatkowane według skali podatkowej i muszą być odpowiednio rozliczone.

W jaki sposób opodatkowane jest wynagrodzenie wspólnika, który spełnia powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki?

Zgodnie z interpretacją urzędów skarbowych, spółka wypłacająca wspólnikowi wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne nie jest płatnikiem podatku dochodowego od takiego wynagrodzenia. Obowiązek podatkowy spoczywa wyłącznie na wspólniku, co eliminuje ryzyko podwójnego opodatkowania tych świadczeń jak ma to miejsce w przypadku dywidendy. 

Dochody te wspólnicy, zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowują jako dochody z innych źródeł. Wynagrodzenie to powinno być wykazane w zeznaniu rocznym wspólnika i opodatkowane według obowiązującej skali podatkowej (12% / 32%), łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym.

Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne a składki ZUS

Wynagrodzenie wypłacane przez spółkę na rzecz wspólnika z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych co do zasady nie jest tytułem do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w katalogu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń nie uwzględniła osób fizycznych odpłatnie wykonujących na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych. 

Częste błędy

Najczęstsze błędy popełniane przez spółki z o.o. w definiowaniu i rozliczaniu świadczeń niepieniężnych wspólników na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych obejmują:

  1. Brak powtarzalności świadczenia: Spółka powinna udokumentować, że świadczenie jest powtarzalne i powiązane z jej działalnością. Należy pamiętać, że powtarzalność nie oznacza ciągłości. Jeśli świadczenie jest ciągłe, nie jest powtarzalne, co oznacza, że nie spełnia kryteriów art. 176 k.s.h.
  2. Nierynkowa (za wysoka) wartość wynagrodzenia za świadczenie: Wynagrodzenie nie powinno przekraczać wartości rynkowej, aby uniknąć problemów podatkowych i zgodności z przepisami.
  3. Świadczenia ciągłe lub jednorazowe: zdarza się, że wspólnicy mylnie za powtarzające się świadczenia niepieniężne uznają świadczenia mające charakter trwały, jak na przykład umowa najmu lub świadczenia jednorazowe, jak na przykład zorganizowanie kampanii reklamowej na rzecz spółki. 
  4. Mylenie powtarzających się świadczeń niepieniężnych z dopłatami: chociaż z samej nazwy instytucji ze 176 ksh wynika, że świadczenia wspólników na rzecz spółki mają mieć charakter niepieniężny, to w praktyce zdarza się, że wspólnicy nadal mylą te świadczenia z obowiązkiem dopłat na rzecz spółki wynikającym z art. 177 ksh.

Podsumowanie

Zobowiązanie wspólnika do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych jest rozwiązaniem wartym analizy w kontekście potencjalnej optymalizacji podatkowej oraz korzyści wynikających z braku obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej.

Przestrzeganie zasad opisanych powyżej związanych z prawidłowym określeniem świadczeń z art. 176 ksh, pozwoli wspólnikom na uniknięcie nieporozumień i konfliktów związanych z rozliczaniem wynagrodzenia z tego tytułu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wprowadzeniem do umowy spółki instytucji z art. 176 ksh, warto skonsultować się z radcą prawnym, który pomoże dobrać właściwe rozwiązanie.

Tekst przygotowany współnie z Kancelarią Prawną Szeffner - jednym z głównym obszarów działalności kancelarii jest obługa prawna firm z Warszawy i okolic w zakresie prawa spółek handlowych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - VII =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu