Indywidualne Porady Prawne
Obowiązek rejestracji broniAutor: Karol Jokiel |
|
Każda broń podlega rejestracji bez względu na to, czy posiada się na nią pozwolenie, czy też nie. Sprawdź, jakie regulacje prawne obowiązują w tym zakresie. |
|
|
|
|
|
Obowiązek rejestracji broniZgodnie z art. 13 § 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (j.t. Dz. U. 2004 r. Nr 52, poz. 525 – dalej nazywanej w skrócie „ustawą o broni”) nabywca broni – bez względu na to czy dla jej nabycia konieczne jest pozwolenie na broń, czy też nie – jest zobowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia.
W tym kontekście warto przypomnieć, że stosownie do art. 4 wymienionej ustawy bronią jest (są):
Zwolnienie z rejestracji broniZ obowiązku rejestracji zwolniono tylko:
Na podstawie dowodu nabycia broni, a w przypadku broni palnej pozbawionej cech użytkowych – dodatkowo po przedstawieniu potwierdzenia pozbawienia broni palnej cech użytkowych, rejestracji broni dokonują:
Zarejestrowanie broni wymagającej pozwoleniaZarejestrowanie broni wymagającej pozwolenia potwierdza się w legitymacji posiadacza broni albo w świadectwie broni, zaś zarejestrowanie broni palnej pozbawionej cech użytkowych oraz broni pneumatycznej potwierdza się w karcie rejestracyjnej broni, która jest wydawana jej posiadaczowi.
Warto w tym miejscu wskazać na podstawowe wyjątki dotyczące dopuszczalności rejestracji broni palnej. I tak:
Decyzja administracyjna odmawiająca zarejestrowania broniW przypadku niespełnienia któregokolwiek z wyżej wymienionych wymogów właściwy organ wyda decyzję administracyjną o odmowie zarejestrowania broni palnej pozbawionej cech użytkowych albo broni pneumatycznej. W konsekwencji Policja, a w przypadku żołnierzy zawodowych – Żandarmeria Wojskowa, może za pokwitowaniem przyjąć taką broń do depozytu. Koszty związane z deponowaniem broni ponosi osoba zgłaszająca broń do rejestracji.
Regulacja dotycząca złożenia broni do depozytu ma istotne znaczenie praktyczne skoro poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione. Zmiana miejsca pobytu osoby posiadającej pozwolenie na broń lub broń podlegającą rejestracjiW kontekście problematyki rejestracji broni trzeba zwrócić uwagę Czytelników, że osoba posiadająca pozwolenie na broń lub posiadająca broń podlegającą rejestracji, która nie wymaga pozwolenia na broń, jest obowiązana w razie zmiany miejsca stałego pobytu zawiadomić o tym fakcie pisemnie, w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu, organ Policji właściwy ze względu na nowe miejsce stałego pobytu (art. 25 ustawy o broni). Posiadanie broni bez rejestracjiKto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku rejestracji broni albo obowiązku zdania broni i amunicji do depozytu, nie dopełnia obowiązku zawiadomienia Policji o utracie lub zbyciu innej osobie broni i amunicji do tej broni albo też, posiadając pozwolenie na broń lub posiadając broń podlegającą rejestracji, która nie wymaga pozwolenia na broń, nie dopełnia obowiązku pisemnego zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu (art. 51 ustawy o broni). W razie popełnienia wykroczeń, o których mowa wyżej, orzeczony może zostać nadto przepadek broni i amunicji, chociażby przedmioty te nie stanowiły własności sprawcy.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>