Medyczna marihuana a polskie prawo - oto, co musisz wiedziećAutor: Artykuł Partnera |
|
|
|
|
|
|
|
Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?W lipcu 2017 roku została uchwalona ustawa modyfikująca przepisy dotyczące przeciwdziałania narkomanii oraz refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w Polsce. Nowelizacja ta, która weszła w życie 1 listopada 2017 roku, legalizuje stosowanie surowca farmaceutycznego z marihuaną leczniczą. Marihuanę medyczną można dostać w Polsce na receptę od 17 stycznia 2019 roku. Obecnie terapia medyczną marihuaną stopniowo zyskuje na popularności i jest coraz częściej wykorzystywana w praktyce klinicznej. Należy jednak podkreślić, że mimo rosnącego zainteresowania, nie jest to główna forma leczenia – marihuana lecznicza wspomaga leczenie, szczególnie w przypadkach, w których inne metody terapeutyczne okazały się nieskuteczne. Kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii jest precyzyjny dobór rodzaju suszu, dawki oraz częstotliwości stosowania. Tę formę mogą zalecić lekarze posiadający specjalistyczne kwalifikacje oraz doświadczenie w stosowaniu terapii marihuaną medyczną, np. z CentrumMarihuany.pl. Marihuana medyczna w Polsce – czy można stosować ją poza domem?Marihuana medyczna to lek, który zalicza się do substancji narkotycznych. Chociaż korzystanie z niej w specjalistycznych klinikach lub w domowym zaciszu nie budzi kontrowersji, zażywanie na ulicy może wzbudzać pewne wątpliwości. Na szczęście przepisy jasno określają, że pacjent ma prawo używać marihuany medycznej oraz preparatów z konopi leczniczych w sytuacjach, gdy jest to konieczne – niezależnie od miejsca. Dotyczy to także przestrzeni publicznej, czyli ulic, parków, a nawet kawiarni. Pacjent może nosić przy sobie zarówno susz, jak i waporyzator niezbędny do zażycia leku. Osoby korzystające z marihuany leczniczej na zewnątrz powinny być przygotowane na ewentualną kontrolę policji. Ważne jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów, takich jak skan recepty lub jej ksero, zaświadczenie od lekarza potwierdzające stosowanie medycznej marihuany oraz dokument z apteki potwierdzający legalny zakup (paragon lub faktura). Wszystkie te dokumenty mogą być przechowywane w formie papierowej lub w postaci skanów w telefonie. Ponadto lek oparty na medycznej marihuanie powinien być przechowywany jedynie w oryginalnym opakowaniu pochodzącym z apteki. Medyczna marihuana – na co się stosuje?Marihuanę medyczną wykorzystuje się między innymi w łagodzeniu bólu o różnym pochodzeniu. Susz przynosi ulgę pacjentom, którzy z powodu działań niepożądanych muszą ograniczyć ilość przyjmowanej morfiny czy kodeiny. Marihuana lecznicza ceniona jest za swoje działanie przeciwbólowe, dlatego stosuje się ją:
Lek przynosi również ulgę kobietom cierpiącym na bolesne miesiączkowanie. Na tym jednak zastosowanie medycznej marihuany się nie kończy. Wykorzystuje się ją również w leczeniu chorób psychicznych, ginekologicznych, urologicznych, endokrynologicznych, dermatologicznych, reumatologicznych czy nawet gastrologicznych.
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>