.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Likwidacja spółki z o.o już nie taka łatwa! Rewolucyjne dla spółek zmiany weszły w życie

Autor: Artykuł Partnera

Ważna zmiana w kodeksie spółek handlowych z 10 listopada 2023, rozpoczęła dla spółek trudny czas. Jej złamanie może grozić grzywną nawet do 5 mln zł! Czy procedura zamknięcia spółki zamieniła się w urzędniczy koszmar?

Od 10 listopada 2023 r. obowiązują zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Zmiany dotyczą oferty nabycia udziałów w spółce (art. 181[1] i art. 257[1] k.s.h.) oraz odpowiedzialności za składanie oferty nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nieoznaczonemu adresatowi (art. 595[1] i art. 595[2] k.s.h.).



Likwidacja spółki z o.o już nie taka łatwa! Rewolucyjne dla spółek zmiany weszły w życie

Likwidacja spółki — jak było do tej pory?

W przypadku gdy chcemy zamknąć lub pozbyć się spółki z o.o. musimy przejść proces likwidacji spółki. Jest to proces długi, kosztowny i sformalizowany. Aby uniknąć kosztów związanych z likwidacją, przedsiębiorcy często decydowali się po prostu zbyć udziały w swojej spółce na rzecz osoby trzeciej.

Funkcjonujące w Internecie giełdy spółek dawały możliwość ogłoszenia chęci zbycia udziałów w spółce z o.o. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ zbycie udziałów to jedna wizyta u notariusza lub jeśli zakładaliśmy spółkę przez Internet to możemy to zrobić również online z wykorzystaniem systemu S24.

Koniec crowdfoundingu dla spółek z o.o., to nie koniec złych informacji

- Niestety, ten sposób został utrudniony: dniu 10 listopada 2023r. wszedł w życie, wprowadzony ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zakaz oferowania nabycia i objęcia udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz nieoznaczonego adresata. - mówi Mateusz Chinczewski właściciel Kancelarii Prawno Podatkowej Zaprawieni. - A więc wprowadzony został zakaz powszechnej promocji i reklamy nabycia udziałów w sp. z o.o. - dodaje.

Dotkliwe sankcje karne i duże kary finansowe

Kary za złamanie lub naruszenie nowego przepisu mogą być bardzo surowe. Kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 6 miesięcy, to sankcje karne, z którymi musi się liczyć każda osoba, która naruszy zakaz promowania swoich udziałów w spółce w nielegalny sposób. Kara grzywny może wynieść w tym wypadku nawet 5 000 000 złotych. Czy przeszkody w zamknięciu spółki i pozyskaniu jej finansowania poprzez crowdfounding to ostatnie utrudnienia? Nowe regulacje, to nowe problemy, ale czy to dopiero początek zmian?

Aktualny stan prawny wprowadza kolejne zakazy

- składania nieoznaczonemu adresatowi oferty nabycia udziałów w spółce z o.o. (w przypadku sprzedaży już istniejących udziałów),
- składania nieoznaczonemu adresatowi oferty objęcia udziałów w spółce z o.o. (w przypadku emitowania nowych udziałów w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki),
- promowania nabycia udziałów przez kierowanie reklamy lub innej formy promocji do nieoznaczonego adresata,
- promowania objęcia udziałów przez kierowanie reklamy lub innej formy promocji do nieoznaczonego adresata.

Co to w praktyce oznacza dla właścicieli spółek?

Niestety nowy przepis w praktyce oznacza dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Polsce kilka kolejnych trudności. Pierwsze nieoczekiwane konsekwencje tej zmiany, które już widzą właściciele spółek, niestety nie napawają optymizmem polskich przedsiębiorców.

Nowelizacja, która miała wprowadzić i zapewnić dla spółek o różnych formach prawnych równe zasady pozyskiwania kapitału, w rzeczywistości przybrała kierunek odwrotny od zamierzonego. Na skutek zmian spółki z o.o zostały w praktyce mocno pozbawione możliwości pozyskiwania kapitału.

Jak zamknąć spółkę po zmianach? Czy widać światełko w tunelu?

Stała obsługa prawna firm daje prawno — podatkowe merytoryczne wsparcie i pomoc w sytuacji, gdy chcemy rozwiązać spółkę, ponieważ w dalszym ciągu istnieje kilka sposobów, aby zamknąć lub pozbyć się niechcianej spółki w inny sposób niż długotrwały proces likwidacyjny. Wymienić, chociażby można:

- przekształcenie w inną spółkę.
- wykreślenie bez likwidacji.
- upadłość.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 4 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu