W serwisie
Materiały
Indywidualne Porady Prawne
Czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowyAutor: Aleksander Słysz |
|
Autor przedstawia problem ze zdefiniowaniem pojęcia „czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”. |
|
|
|
|
|
Pojęcie „czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”Jednym z wielu pojęć, którymi posługuje się ustawodawca, a które nie zostały zdefiniowane w prawie podatkowym, jest pojęcie „czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”.
Zwrot ten występuje m.in. w:
Widać zatem wyraźnie, iż czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie podlegają opodatkowaniu podatkami dochodowymi ani podatkiem od towarów i usług. Jak zatem należy rozumieć zwrot „czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, bowiem ani pojęcie „czynności”, ani pojęcie „przedmiotów”, ani też pojęcie „prawnie skutecznej umowy” nie zostały zdefiniowane w prawie podatkowym. Pojęcia te nie są także pojęciami przejętymi z gałęzi prawa cywilnego – brak jest jakiegokolwiek odwołania w tym zakresie. Czy ustawodawca, posługując się słowem „czynności”, rozumie przez to czynności prawne czy czynności faktyczne? Wyroki sądów dotyczące czynności niemogących być przedmiotem prawnie skutecznej umowyPewną wskazówką mogą być tu wyroki sądów, przykładowo:
Czynności niemogące być przedmiotem prawnie skutecznej umowyZwykło wskazywać się, iż czynności niemogące być przedmiotem prawnie skutecznej umowy to czynności zakazane przez prawo (jak handel narkotykami) oraz ewentualnie czynności sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (jak prostytucja). Czy aby na pewno tylko o te czynności chodzi? Czy można obecnie uznawać, iż prostytucja jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, skoro zasady te na przestrzeni lat ulegają tak dużym zmianom.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 12 czerwca 2007 roku (sygn. I SA/Bd 223/07) wskazuje, że: „Uprawianie nierządu jako czynność nie mogąca być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie zostało zdefiniowane dla potrzeb przepisów ustawy stanowiącej podstawę orzekania podatkowego. Brakuje takiej definicji na gruncie innych przepisów. Należy tutaj przyjąć rozumienie potoczne. Mając na uwadze to, że wyłączenie przychodów uzyskiwanych z prostytucji z zainteresowań podatkowych fiskusa opiera się przede wszystkim na aspekcie moralnym, stygmatyzującym, to powinno być to rozumienie jak najbardziej obiektywne, popularne”.
Moim zdaniem, należy odejść od utartych schematów rozumienia przedmiotowego zwrotu i budować normę w drodze wykładni od podstaw. Istnieje wiele zachowań ludzkich, które nie są przez prawo zakazane, a są lub były etycznie wątpliwe – warto, pamiętając rzecz jasna o historii i podstawowych wartościach, spojrzeć na przedstawiony problem odrzucając „bagaż” skojarzeń, które nasuwają się automatycznie, lub które wynikają z orzecznictwa sądowego.
Może się okazać, iż opodatkować należy wiele obecnie nieopodatkowanych zachowań podatników oraz że niektóre z obecnie opodatkowanych zachować winny nie podlegać opodatkowaniu.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>