Ciężkie naruszenie obowiązków pracownika – co zaliczamy?Autor: Artykuł Sponsorowany |
|
Zwolnienie z pracy na drodze tak zwanej dyscyplinarki to bezpośredni skutek naruszenia pracowniczych obowiązków. A te z kolei są określane w dokumencie, jakim jest kodeks pracy. Sprawdź, jakie przewinienia mogą zagrozić natychmiastową utratą pracy. |
|
|
|
|
|
Gdzie znajdziesz podstawowe obowiązki pracownika?Podstawowe obowiązki, które musisz spełnić w przypadku zatrudnienia, są określone w art. 100 kodeksu pracy. Zapoznanie się z nimi pomoże Ci określić, które zadania musisz rzetelnie wykonywać, aby uniknąć dyscyplinarki. Są one zależne od rodzaju wykonywanej pracy, ale podstawowe mieszczą się w tym zakresie:
Jakie mogą być naruszenia obowiązków pracownika?Wszystkie powyższe zasady zastały określone w duchu litery prawa. Co to jednak oznacza w praktyce? Sprawdź, jakie przykładowe sytuacje mogą być podstawą do określenia ich jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i wszczęcia postępowania, jakim jest dyscyplinarne zwolnienie z pracy:
To przykładowe sytuacje wynikające z przepisów kodeksu pracy. Więcej informacji dotyczących pracownika, jak i pracodawcy znajdziesz na portalu GoWork, zwłaszcza w sekcji blogowej. Co jeszcze może skutkować dyscyplinarką?Przepisy określają jeszcze dwie sytuacje, kiedy umowa o pracę może zostać rozwiązania w trybie natychmiastowym. To na przykład sytuacja, w której pracownik dopuścił się poważnego przestępstwa. Mowa tutaj o zbrodni lub występku. Utrata zaufania pracodawcy uniemożliwia dalsze zatrudnienie. W tym przypadku równocześnie muszą jednak zajść trzy ważne okoliczności: do przestępstwa doszło w czasie trwania umowy o pracę; pracownik nie może w dalszym ciągu wykonywać swoich obowiązków oraz przestępstwo jest oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Ostatnim czynnikiem, który może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego, jest utrata uprawnień koniecznych do wykonywania danej pracy. Może to być na przykład utrata prawa jazdy w pracy kierowcy. Znajomość swoich praw i obowiązków to niezbędny warunek do należytego wypełniania swoich zadań, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>