Indywidualne Porady Prawne
30-dniowa przerwa w ubezpieczeniu chorobowymAutor: Łukasz Drzewiecki |
Okresy ubezpieczenia chorobowego, którym ubezpieczony podlegał na podstawie np. rozwiązanej umowy o pracę, mogą być zaliczone do nowego ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem jest w takim przypadku, aby pomiędzy okresami ubezpieczenia nie zaistniała dłuższa niż 30-dniowa przerwa. |
|
|
Kiedy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego?Zgodnie z ogólną zasadą wyrażona w art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa1 (zwanej dalej „ustawą”) ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
Przez ubezpieczonego należy rozumieć – zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy w związku z art. 4 pkt 1 w zw. z art. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych2 – osobę fizyczną podlegającą ubezpieczeniu w razie choroby i macierzyństwa (zwanemu również „ubezpieczeniem chorobowym”). Kiedy prawo do zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego?Zgodnie z art. 4 ust. 3 bez okresu wyczekiwania, a więc od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje jedynie:
Wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowymOkres wyczekiwania może jednak zostać skrócony, lub nawet można go uniknąć, poprzez zaliczenie do okresów obecnego ubezpieczenia chorobowego poprzednich okresów ubezpieczenia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób odbywających służbę zastępczą. Ubezpieczeniu chorobowemu można podlegać również dobrowolnie. Wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym mogą złożyć:
Przerwa pomiędzy okresami ubezpieczenia chorobowegoDo okresu ubezpieczenia chorobowego może zostać zaliczony okres poprzedniego ubezpieczenia, niezależnie od tego czy było to ubezpieczenie dobrowolne czy obowiązkowe. Warunkiem jest tutaj, aby pomiędzy okresami ubezpieczenia chorobowego nie zaistniała dłuższa niż 30-dniowa przerwa. Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy będzie przysługiwał np. osobie, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez okres 6 miesięcy, a następnie w terminie 30 dni od rozwiązania umowy o pracę rozpoczęła wykonywanie działalności gospodarczej i złożyła wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Dłuższa niż 30-dniowa przerwa w ubezpieczeniu chorobowym nie zawsze skutkuje tym, że prawo do zasiłku chorobowego uzależnione jest od zachowania okresu wyczekiwania. Jeżeli przerwa między okresami ubezpieczenia spowodowana była urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego, poprzednie okresy ubezpieczenia wlicza się do okresu obecnego ubezpieczenia, niezależnie od tego jak długa była przerwa między nimi.
________________________ 1 Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r., poz. 159, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121) 3 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>