Zwrot kosztów utrzymania nieruchomości od drugiego współwłaściciela• Autor: Monika Cieszyńska |
Jestem właścicielką nieruchomości w 3/4, a moja siostra w 1/4. Siostra nie mieszka w tym domu, ja go zajmuję wraz z rodziną. Czy mam prawo domagać się od siostry zwrotów kosztów utrzymania? Jeśli tak – w jakiej wysokości? |
|
Zobowiązanie do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z nieruchomością w stosunku do swojego udziałuArt. 207 Kodeksu cywilnego stanowi, iż „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”.
Tym samym Pańska siostra jest zobowiązana do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z nieruchomością w stosunku do swojego udziału, czyli w 1/4 części. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że inaczej nie postanowiliście. Wyżej cytowany przepis ma bowiem zastosowanie tylko wówczas, jeśli strony nie ustaliły między sobą innych zasad ponoszenia wydatków i ciężarów dotyczących nieruchomości.
Nie należy przy tym zapominać, że siostra jest uprawniona do współposiadania nieruchomości i pobierania z niej pożytków. Stosownie do art. 206 Kodeksu cywilnego: „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.
Pod pojęciem wydatków należy rozumieć koszty wynikającej z normalnej eksploatacji rzeczy i zasad prawidłowej gospodarki (np. opłaty z tytułu eksploatacji nieruchomości, wydatki na usprawiedliwione remonty, renowację, naprawy). Nie może Pan żądać od siostry zwrotu wydatków, które służą tylko dla wygody Pana i Pańskiej rodziny. Ciężary związane z nieruchomością będącą przedmiotem współwłasnościNatomiast przez ciężary związane z nieruchomością należy rozumieć świadczenia o charakterze publicznoprawnym obciążające Państwa ze względu na nieruchomość, będące przedmiotem współwłasności (np. podatki).
Moim zdaniem fakt, iż Pańska siostra nie zamieszkuje w tej nieruchomości, nie wyłącza możliwości żądania od niej 1/4 wartości poniesionych wydatków i ciężarów na nieruchomość. Wszak siostra ma potencjalną możliwość korzystania z nieruchomości i jeśli chciałaby to roszczenie zrealizować, to Pan ma obowiązek dopuścić ją do współkorzystania.
Nadto w stosunku do swojego udziału siostra może żądać pożytków, jeśli takowe nieruchomość przynosi, i nie ma tu znaczenia zróżnicowany nakład środków i własnej pracy poszczególnych współwłaścicieli. Dochodzenie zwrotu wydatków i ciężarów ponoszonych na nieruchomość wspólnąW celu przymusowego dochodzenia zwrotu wydatków i ciężarów na nieruchomość należy wystąpić na drogę postępowania sądowego z pozwem o zapłatę. Sądem miejscowo właściwym będzie sąd miejsca położenia nieruchomości. Sądem rzeczowo właściwym będzie w zależności od wartości przedmiotu sporu (tj. żądanej od siostry kwoty) – sąd rejonowy lub okręgowy. Sąd rejonowy rozpoznaje sprawy, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 75 tys. zł; jeśli przekracza – właściwy będzie sąd okręgowy.
Pozew należy złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach.
Na Panu jako żądającym spoczywał będzie ciężar dowodu wykazania zasadności żądanej kwoty.
Pozew musi być należycie opłacony, żeby mógł otrzymać dalszy bieg. Opłata od pozwu wynosi w tym przypadku 5% wartości przedmiotu sporu. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do pozwu. Ewentualnie opłatę tę można uiścić w znakach opłaty sądowej, które nabędzie Pan w kasie sądu. Znaki opłaty sądowej nakleja się na pozew.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale