.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dofinansowanie do okularów dla nauczycieli

• Data: 04-04-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Nauczyciele, spędzając coraz więcej czasu przed komputerem, mogą zastanawiać się, czy przysługuje im zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych niezbędnych do pracy. Kodeks pracy jasno określa obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia środków ochrony indywidualnej, w tym okularów dla osób pracujących przy monitorach. Proces uzyskania zwrotu za okulary wiąże się z koniecznością przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza potrzebę ich noszenia. W podobnej sytuacji znalazła się pani Krystyna, która jest nauczycielem z ponad 30-letnim stażem pracy. Coraz więcej czasu spędza przy komputerze (dziennik elektroniczny, dokumentacja pracy, itd.). Zastanawia się, czy należy jej się zwrot za zakup okularów korekcyjnych, bo bez nich nie może już pracować. Jak może ubiegać się o zwrot? Który lekarz ma wystawić zaświadczenie? Czy wizyta prywatna jest honorowana?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dofinansowanie do okularów dla nauczycieli

Praca na stanowisku wyposażonym w monitor a zwrot za okulary korygujące wzrok

Odpowiadając na zadane pytania, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 2376 § 1 i 3 ustawy Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Do takich czynników należy praca przy komputerze.

Czy aby otrzymać zwrot za okulary korekcyjne pracownik musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie?

Zgodnie z § 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy pracownik otrzyma zwrot za zakup okularów korekcyjnych?

Jeśli nauczyciel wykonuje pracę na stanowisku z monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy przysługuje mu zwrot za okulary korygujące wzrok.

Podsumowując – pracodawca ma prawo dokonać oceny, czy pani Krystyna wykonuje pracę przy komputerze przez co najmniej 20 godzin tygodniowo (tyle wynosi połowa etatu nauczyciela). Jeśli uzna, że nie spełnia tego warunku – nie przyzna dofinansowania. Jeśli uzna, że dofinansowanie się należy, jego wysokość będzie wynikała z regulaminu, który reguluje kwestie różnego rodzaju dofinansowań. Przy czym zaświadczenie o potrzebie korzystania z okularów musi być wystawione w ramach badań profilaktycznych/okresowych i to przez okulistę. A więc nie wtedy, gdy nasza klientka pójdzie do lekarza, ale wtedy, gdy pracodawca skieruje ją na badania okresowe.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Pani Anny, nauczycielki historii

Pani Anna, pracująca jako nauczycielka historii od 15 lat, zauważyła pogorszenie wzroku spowodowane długimi godzinami spędzanymi na przygotowywaniu materiałów dydaktycznych na komputerze. Po konsultacji z okulistą i otrzymaniu zalecenia noszenia okularów korekcyjnych zwróciła się do swojego pracodawcy z wnioskiem o zwrot kosztów zakupu. Dzięki dostarczeniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego pani Anna otrzymała pełen zwrot kosztów.

 

Doświadczenie Pana Marka, wykładowcy akademickiego

Pan Marek, wykładowca na uniwersytecie, zaczął odczuwać zmęczenie oczu i pogorszenie widzenia. Po badaniu u okulisty, który zalecił noszenie okularów korekcyjnych podczas pracy, zwrócił się do działu kadr o zwrot wydatków. Jego wniosek został początkowo odrzucony z powodu braku odpowiednich dokumentów, ale po przedstawieniu zaświadczenia od okulisty przeprowadzonego w ramach badań profilaktycznych otrzymał refundację.

 

Sytuacja Pani Katarzyny, nauczycielki języka angielskiego

Pani Katarzyna, nauczając języka angielskiego, spędza wiele godzin, przygotowując interaktywne materiały dla swoich uczniów. Wzrok zaczął jej szwankować, co skłoniło ją do wizyty u specjalisty. Okulista potwierdził konieczność stosowania okularów korekcyjnych. Pani Katarzyna, niepewna, czy szkoła pokryje koszty, zdecydowała się jednak złożyć wniosek z załączonym zaświadczeniem lekarskim. Ku jej zaskoczeniu szkoła zwróciła jej koszty zakupu okularów korekcyjnych.

Podsumowanie

Nauczyciele korzystający z komputerów w swojej pracy mają prawo do zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych, jeżeli ich stan zdrowia tego wymaga. Kluczowe jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza potrzebę noszenia okularów podczas pracy – i to przez większość czasu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zwrotu kosztów za okulary korekcyjne? Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe - Dz. U. Nr 148, poz. 973

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu