Zwolnienie z uczestnictwa w rozprawie• Autor: Radca prawny Marek Gola |
27 stycznia zmarł brat mojej matki. Nie miał dzieci, był wdowcem. Mama złożyła odrzucenie spadku w całości, potem ja jako jedyna córka i moje pełnoletnie dzieci. Kolejność została zachowana, odrzucenie miało moc prawną. Otrzymałam wezwanie do sądu z terminem rozprawy w charakterze strony, uczestnika. Czy mogę nie brać udziału w sprawie, powołując się na odrzucenie spadku (w świetle prawa to jakbym była już osobą zmarłą) w formie aktu notarialnego? Wuj pozostawił testament, którego kserokopię otrzymałam jako załącznik do wezwania. Nie podważam ważności testamentu, wymieniona w testamencie nie jestem ani ja, ani moja mama (siostra zmarłego), ani też moje dzieci. Czy mogę złożyć pisemną prośbę o zwolnienie mamy, mnie i moich dzieci z uczestnictwa w rozprawie, dołączając kserokopię aktu notarialnego potwierdzającego odrzucenie spadku? |
Fot. Fotolia |
W chwili obecnej nie można wykluczyć tego, że sąd nie ma wiedzy o odrzuceniu przez Panią spadku, co z kolei powoduje, że uznał Panią za zainteresowaną w sprawie. Zgodnie z art. 510 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.
Mając na uwadze powyższe, na Pani miejscu skierowałbym do sądu pismo z informacją, iż nie kwestionuje Pani testamentu, który sporządził Pani wujek, ale jednocześnie wnosi Pani o zwolnienie Pani osoby z uczestnictwa w sprawie, a także na wyrost Pani pełnoletnich dzieci, jako tych, którzy zgodnie z przepisami prawa przed notariuszem złożyli oświadczenie o dorzuceniu spadku po wujku. Do pisma, które Pani złoży w sądzie, proszę dołączyć albo wypis aktu notarialnego, o którym mowa powyżej, albo poświadczony za zgodność z oryginałem przez notariusza tenże wypis.
Pismo takie winno być złożone w sprawie, w której otrzymała Pani informację o wezwaniu Panią do udziału w charakterze uczestnika postępowania.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale