Zwolnienie nauczyciela z art. 20 KN• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem dyrektorem szkoły. Mam pytanie dotyczące zwolnienia nauczyciela z art. 20 KN. Z tego artykułu zwolniłam nauczycielkę dyplomowaną zatrudnioną na podstawie mianowania, która przez ostatnie 2 lata wyrażała zgodę na obniżenie wymiaru zatrudnienia. W maju br. okazało się, że nie będę mogła jej zatrudnić nawet na pół etatu, w związku z tym rozwiązałam z nią 31 sierpnia umowę o pracę z art. 20 KN. Nauczycielka spełnia wymagania, by odejść na emeryturę, natomiast ZUS utrzymuje, że postawa prawna jest zła, ponieważ z art. 20 KN może odejść tylko z pełnego etatu. |
Fot. Fotolia |
Ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczycielaZgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.
Odpowiednio zatem ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela powinno mieć miejsce na dany rok szkolny. W każdym kolejnym roku może bowiem zaistnieć sytuacja, kiedy nauczycielowi będzie można zagwarantować pełny wymiar zatrudnienia lub ponownie obniżyć wymiar, ale np. o inną liczbę godzin. Obniżenie wymiaru zatrudnienia w kolejnych latach szkolnych związane będzie z organizacją nauczania.
Ograniczenie etatu nie powoduje zmiany podstawy zatrudnienia, a z uwagi na to że dotyczy tylko danego roku szkolnego, w kolejnym roku, gdy wiadomo będzie, że nie ma możliwości zapewnienia nauczycielowi choćby połowy etatu, można go zwolnić. Wypowiedzenie na podstawie art. 20 KNO tym, że należy wówczas zastosować art. 20 KN, wnioskować można na podstawie art. 22 ust. 3 KN, zgodnie z którym w przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, lub przeniesienia go w stan nieczynny, po uprzednim zastosowaniu ust. 2 – czyli ograniczenia etatu, podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 2, lub wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6, jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2.
Przepis jasno wskazuje, że nauczycielowi, któremu wcześniej ograniczono etat, można wręczyć wypowiedzenie na podstawie art. 20 KN. Co więcej – należy mu także wypłacić odprawę z całego etatu.
Dlatego ZUS nie ma racji w tym przypadku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale