Jeden dzień przerwy w zwolnieniu lekarskim a zasiłek chorobowy• Data: 22-01-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
W artykule omawiamy ważne kwestie dotyczące ciągłości zwolnień lekarskich i ich wpływu na zasiłek chorobowy. To bardzo życiowe i popularne sytuację. Podobny przypadek spotkał pana Emila, któremu właśnie kończy się 28 dni zwolnienia lekarskiego. Na poniedziałek ma w grafiku dzień wolny. We wtorek idzie do lekarza i najprawdopodobniej dalej będzie miał zwolnienie lekarskie. Niestety nie dał rady się zapisać na wizytę w poniedziałek, bo lekarz ma wolne. Nie wie też, czy lekarz wystawi mu ciągłość zwolnienia od poniedziałku. Pyta nas, czy jeżeli dostanie zwolnienie lekarskie od wtorku, to będzie musiał zrobić po jego zakończeniu badania kontrolne. Czy jeżeli ma dzień przerwy w zwolnieniu (dzień wolny w pracy), to będzie miał jakieś problemy z wypłatą i naliczaniem zasiłku chorobowego? |
|
Obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego przez pracownikaZgodnie z art. 229 § 2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 693/2000) uznał, iż „obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania”. Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego. Sumowanie okresów niezdolności do pracyZgodnie z przepisami sumować więc należy:
Tak, pan Emil będzie musiał zrobić badania kontrolne, gdyż jego nieobecność z powodu choroby będzie dłuższa niż 30 dni. Natomiast jednodniowa przerwa w zwolnieniach nie będzie problemem, gdyż zwolnienia te zostaną prawdopodobnie zaliczone do jednego okresu zasiłkowego – jeśli to ta sama choroba. PrzykładyPrzypadek Anny, księgowej Anna, pracująca na stanowisku księgowej, miała 28 dni zwolnienia lekarskiego z powodu problemów z kręgosłupem. Jej zwolnienie kończyło się w piątek, a poniedziałek był dla niej dniem wolnym od pracy. We wtorek, z powodu nawrotu dolegliwości, Anna otrzymała kolejne zwolnienie. Mimo jednodniowej przerwy, jej zwolnienia były traktowane jako ciągłe, co pozwoliło jej na otrzymanie nieprzerwanego zasiłku chorobowego.
Sytuacja Marcina, kierowcy ciężarówki Marcin, zawodowy kierowca ciężarówki, doznał urazu ręki, który wymagał 30 dni zwolnienia. Po tym okresie, w dniu, gdy miał wrócić do pracy, Marcin poczuł się gorzej i otrzymał kolejne zwolnienie. Jego pracodawca, zgodnie z przepisami, skierował go na dodatkowe badania kontrolne, aby zweryfikować jego zdolność do pracy, ponieważ łączny czas jego niezdolności do pracy przekroczył 30 dni.
Przykład Ewy, nauczycielki Ewa, nauczycielka w szkole podstawowej, miała 3-tygodniowe zwolnienie z powodu grypy. Po jego zakończeniu miała zaplanowany jeden dzień wolny, który był dniem świątecznym w szkole. Następnego dnia Ewa otrzymała kolejne zwolnienie z powodu powikłań po grypie. Jej sytuacja wywołała wątpliwości co do ciągłości zasiłku chorobowego, jednak ostatecznie, ze względu na tę samą przyczynę choroby, jej zwolnienia zostały zsumowane, zapewniając ciągłość wypłaty zasiłku. PodsumowanieW artykule omówiono, jak jednodniowa przerwa w zwolnieniu lekarskim wpływa na zasiłek chorobowy i obowiązek przeprowadzenia badań kontrolnych. Przedstawione przykłady wskazują, że ciągłość zasiłku chorobowego może być zachowana nawet przy krótkiej przerwie, jeśli zwolnienia są spowodowane tą samą przyczyną choroby. Oferta porad prawnychPotrzebujesz profesjonalnej porady prawnej bez konieczności wychodzenia z domu? Skorzystaj z naszej oferty i zadaj pytanie, a nasi prawnicy znajdą najlepsze rozwiązanie twojego problemu! Wypełnij formularz kontaktowy i daj sobie pomóc! Źródła:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale