.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym i urlopie

Czy po 12 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym i po 60 dniach urlopu (zaległego i za bieżący rok) mogę pójść na zwolnienie lekarskie na tę samą chorobę co na świadczeniu rehabilitacyjnym? Jestem 1,5 miesiąca przed emeryturą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym i urlopie

Okres płatności zasiłku chorobowego

Z uwagi na to, iż ma Pani tę samą chorobę, nie odzyskała Pani de facto zdolności do pracy – powinna Pani wnioskować o rentę – do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, bowiem obawiam się, że ZUS nie uzna nowego okresu zasiłkowego.

 

Zasadniczo okres zasiłkowy to 182-dniowy okres zasiłkowy i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie może być wydłużone. Aby powstał nowy okres zasiłkowy, przerwa w pobieraniu świadczeń chorobowych przekraczać musi 60 dni, o ile w tej przerwie pracownik był zdolny do pracy.

 

Okres płatności zasiłku chorobowego wynosi 182 dni zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to, czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą, a także okresy niezdolności do pracy spowodowane tą samą chorobą, pomiędzy którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni.

Powrót do pracy po urlopie wypoczynkowym i przejście na zasiłek chorobowy

Sytuacja byłaby prosta, gdyby po okresie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni przed przystąpieniem do pracy przedłożyła Pani zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy, co jest równoznaczne z odzyskaniem zdolności do pracy.

 

Wówczas można mówić o nowym okresie zasiłkowym.

 

Obecnie, mimo iż jest Pani na urlopie – nie pobiera Pani świadczenia chorobowego, nie jest to równoznaczne z odzyskaniem zdolności do pracy. Chyba że będzie Pani dysponowała zaświadczeniem, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy (świadczenia i po 60 dniach nowego zwolnienia) odzyskała Pani zdolność do pracy, a nie tylko nie otrzymywała zaświadczeń lekarskich, będzie to nowy okres zasiłkowy, w innym wypadku okresy niezdolności przed przerwą i po przerwie zlicza się do tego samego okresu zasiłkowego. I nie będzie Pani przysługiwać świadczenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu