zwolnienie lekarskie od psychiatry a żądanie zaświadczenia o zdolności wykonywania pracy• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jak ma postąpić pracodawca, jeżeli pracownik przynosi zwolnienie lekarskie od psychiatry na 28 dni? Zatrudniona jest w aptece na etacie pomocy aptecznej i ma dostęp też do środków psychotropowych i w związku z tym żądam od niej dostarczenia zaświadczenia od lekarza psychiatry, że jest zdolna do wykonywania dalej tej pracy. Czy może ktoś mnie zmusić do dopuszczenia jej do pracy, jeżeli nie dostarczy takiego zaświadczenia? |
Fot. Fotolia |
Kontrolne badanie lekarskie w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowiskuZgodnie z art. 229 2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.
Podkreślić należy, ze przepisy prawa tylko w jednym przypadku pozwalają skierować pracownika do lekarza przed upłynięciem ważności aktualnego orzeczenia lekarskiego. Chodzi o przypadek, gdy to pracownik wystąpi z takim wnioskiem. Czy można skierować pracownika na badania jeżeli nie upłynęła ważność poprzednich badań?Żaden bowiem przepis prawa nie pozwala pracodawcy na skierowanie pracownika na badania, jeśli nie upłynęła jeszcze ważność poprzednich badań, albo jeśli nieobecność pracownika z powodu choroby nie przekroczyła 30 dni.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PKN 44/02 OSNP ) pracodawca może skierować pracownika na wcześniejsze badania, jeżeli nastąpiło jakieś zdarzenie, które by je uzasadniało. SN orzekł, że badanie profilaktyczne traci ważność w przypadku wystąpienia sytuacji, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika. Odsunięcie pracownika od wykonywania pracy ze względu na zmianę stanu zdrowiaPonadto warto zaznaczyć, że art. 211 pkt 5 nakłada na zatrudnionego obowiązek poddania się nie tylko okresowym i kontrolnym, ale także innym zaleconym badaniom lekarskim. Z kolei z art. 207 można wywnioskować, że jeśli zmiana stanu zdrowia pracownika jest nagła, pracodawca ma prawo odsunąć go od wykonywania pracy.
Podsumowując – pracownica miała zwolnienie jedynie na 28 dni, co nie upoważnia pracodawcy do skierowania jej na badania kontrolne. Jeśli w zachowaniu pracownicy nie doszło do dużych zmian – nie ma podstaw, aby z samego tylko faktu, że miała zwolnienie od psychiatry, wysnuwać wniosek, że jest niezdolna do pracy na dotychczasowym stanowisku. Moim zdaniem nie ma podstaw, aby wysyłać ją na badania kontrolne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale