Zwolnienia od dwóch lekarzy a 182 dni na chorobowym• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, które niebawem będzie trwało 182 dni. Pierwszą niezdolność do pracy na 14 dni miałam od lekarza neurologa, resztę od innego lekarza. Czy bez względu na to, od ilu lekarzy otrzymuje się niezdolność do pracy, to okres zasiłkowy nie może przekraczać 182 dni? Czy mogę po upływie 182 dni skorzystać z jednego dnia urlopu na żądanie i ponownie zacząć zasiłek chorobowy, ponieważ stwierdzono u mnie dwie choroby? I czy mogę ponownie dostarczyć zwolnienie od neurologa? Czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć mi umowę o pracę na urlopie na żądanie? |
|
Rozróżnianie „nowej” i „tej samej” choroby jako kryterium liczenia okresu zasiłkowegoAby odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby przeanalizować kolejne zwolnienia, jednostki chorobowe i przerwy między nimi.
Nie jest jednakże z tego punktu widzenia obojętna częstotliwość występowania niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby. Sumowanie następujących po sobie w krótkich odstępach czasu okresów niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby służy do oddzielenia stanów przemijających od ustabilizowanych. Wychodzi się tu z założenia, że jeśli ten sam proces chorobowy czyni pracownika wielokrotnie niezdolnym do pracy w dość krótkich odstępach czasu, to uzasadnione jest przypuszczenie, iż wpływ stanu zdrowia na zdolność do pracy nie ma charakteru czasowego (przemijającego), nawet jeżeli każdorazowo trwa tylko kilka dni.
Rozróżnianie „nowej” i „tej samej” choroby jako kryterium liczenia okresu zasiłkowego jest instrumentem ustalania cechy czasowości (przemijalności) przeszkody w świadczeniu pracy. Natomiast „nowa” niezdolność do pracy nie musi oznaczać nowej choroby. Nową niezdolnością do pracy jest każdy zamknięty (objęty jednym zwolnieniem lekarskim) i nieprzerwany okres niezdolności do pracy bez względu na przyczynę (przyczyny), jaka ją spowodowała. Z nową niezdolnością do pracy może, ale nie musi, rozpocząć się bieg nowego okresu zasiłkowego. Zależy to od tego, czy przyczyną niezdolności jest inna, czy ta sama choroba. Inna choroba zawsze rozpoczyna nowy okres zasiłkowy. Natomiast inna choroba, która wystąpi w trakcie niezdolności do pracy (bez przerwy), nie powoduje rozpoczęcia biegu nowego okresu zasiłkowego. Zasady liczenia okresu zasiłkowegoWynikające z ustawy zasady liczenia okresu zasiłkowego są następujące:
Jeśli więc miała Pani kolejne zwolnienia od innych lekarzy, ale bez przerwy – to nie zaczął się nowy okres zasiłkowy, ale naliczało Pani do tych 182 dni. Jeśli między starą i nową chorobą nie minął przynajmniej jeden dzień – to okresy te sumujemy.
Jeśli między dwoma tymi samymi chorobami nie minęło 60 dni – okresy te sumujemy. Pracodawca nie może Pani zwolnić na urlopie na żądanie. Jest to usprawiedliwiona nieobecność.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale