.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Moja bratanica mieszka w Szwecji i zamierza sporządzać oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku na moją rzecz lub w ogóle bez wskazania drugiej osoby. Na jakim druku należny to sporządzić i kto ma to uwierzytelnić, gdyż prawdopodobnie u nich nie ma notariuszy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Jak napisać oświadczenie o zrzeczeniu się spadku?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawodawca nie przewidział jakieś szczególnej formy (druku) dla tego rodzaju oświadczenia. Najważniejsze jest, by było wiadomo, przez kogo zostało sporządzone, kiedy i czego dotyczy. Innymi słowy Pani bratanica winna w swoim oświadczeniu o zrzeczeniu się zachowku wskazać, kiedy takie oświadczenie sporządza i gdzie, nadto – po kim zachowku się zrzeka, na rzecz kogo. W miarę możliwości pismo winno zawierać wskazania, czyją córką jest bratanica, kim jest dla Pani oraz dla spadkodawcy, kiedy się urodziła. Nadto oświadczenie powinno zawierać wskazanie, po kim (imię i nazwisko, a także data śmierci) bratanica zrzeka się zachowku. Oświadczenie takie winno być podpisane własnoręcznie.

Oświadczenie o zrzeczeniu się spadku spisane poza granicami Polski

By nikt nie mógł kwestionować prawidłowości podpisu złożonego przez Pani bratanicę winna ona zwrócić się o pomoc do polskiego konsula i przed nim złożyć stosowny podpis. Powyższe wynika wprost z treści art., 28 ust 1 pkt 2 Prawa konsularnego, zgodnie z którym na wniosek obywatela polskiego lub organu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej konsul w szczególności poświadcza własnoręczność podpisu i znaku ręcznego.

 

Tak sporządzone oświadczenie, o ile zostanie podpisane przed konsulem polskim, w zasadzie jest nie do podważenia, chyba że sama bratanica z niego zechce się wycofać, wówczas może dokonać tego w tej samej formie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu