Zrzeczenie się opieki nad rodzicem - analiza prawna obowiązków dzieci wobec rodziców w świetle przepisów o pomocy społecznej

• Data: 11-10-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Pragnę zasięgnąć porady prawnej dotyczącej obowiązku opieki nad rodzicem. Opieka społeczna poinformowała mnie, że w przypadku wysłania matki do domu opieki dzieci są zmuszone pokryć koszty domu opieki. Matka moja jest osobą patologiczną i nieodpowiedzialną, nie zapewniła mi podstawowej opieki, wychowania i nigdy nie wspierała mnie w rozwoju. Nie mam z nią żadnej więzi. Komunikuje się tylko z moim bratem, który jest niepełnosprawny intelektualnie. Matka dysponuje jego rentą. Czy możliwe jest zrzeczenie się opieki nad matką na przyszłość?

Zrzeczenie się opieki nad rodzicem - analiza prawna obowiązków dzieci wobec rodziców w świetle przepisów o pomocy społecznej

Opłaty za pobyt rodzica w DPS-ie

Nie istnieje prawna możliwość zrzeczenia się opieki nad matką w przypadku, gdy matka trafi do DPS-u. Niemniej ustawa dokładnie wskazuje, kiedy dziecko ponosi opłaty za pobyt rodzica w DPS-ie. Zgodnie z art. 61 ustawy o pomocy społecznej:

„1. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

2. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:

1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:

a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,

b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.

2a. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.

2b. W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, gmina wnosi opłatę w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a.

2c. W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, art. 103 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2d. W przypadku odmowy przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2, wysokość ich opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej ustala w drodze decyzji organ gminy właściwej zgodnie z art. 59 ust. 1, z uwzględnieniem ograniczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i art. 103 ust. 2.

2e. W przypadku odmowy przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2, oraz niewyrażenia zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, wysokość ich opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej ustala, w drodze decyzji, organ gminy właściwej zgodnie z art. 59 ust. 1, w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatą wnoszoną przez mieszkańca domu i opłatami wnoszonymi przez inne osoby obowiązane, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

2f. Wysokość opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej, o której mowa w ust. 2e, ustala się proporcjonalnie do liczby osób obowiązanych do jej wnoszenia.

3. W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a, z obowiązku opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej, ustalonego w decyzji lub umowie, o której mowa w art. 103 ust. 2, opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Wydatki gminy podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepis art. 104 ust. 3–8 stosuje się odpowiednio.

4. Dochód mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej, stanowiący podstawę naliczania opłaty, zmniejsza się o 50% kwoty otrzymywanej z tytułu wynagrodzenia za tę pracę lub o kwotę odpowiadającą wysokości kieszonkowego wypłacanego z tytułu uczestnictwa w tych warsztatach”.

A zatem dzieci pokrywają opłatę za pobyt rodzica w DPS-ie, gdy mieszkaniec DPS-u nie ma środków na sfinansowanie swojego pobytu. Wysokość tej kwoty wskazana jest w ww. artykule, ale precyzuje ją konkretnie już umowa z ośrodkiem pomocy społecznej.

Jeśli zaistnieją więc przesłanki, by dziecko pokrywało ową opłatę, to nie można zrzec się tegoż obowiązku. To obowiązek ustawowy zaś więzi krwi i pokrewieństwa mamy do końca życia.

Niemniej art. 64 ww. ustawy wskazuje, że:

„Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli:

1) wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce;

2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;

3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;

4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko;

5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;

6) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu;

7) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty wykaże, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty”.

Uniknięcie obowiązku opieki nad matką

Pkt 7 jest więc szansą dla Pani, by nie płacić za pobyt matki w DPS-ie. Musi jednak Pani mieć dowody na naruszanie względem Pani przez matkę opieki, dbania o Panią itd. Ustawodawca mówi „w szczególności” dokumenty, ale mogą to być też zeznania świadków. Wówczas jako dorosłe dziecko nie będzie już Pani zobowiązana do ponoszenia opłat za rodzica, jeśli ten np. rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny wobec Pani. Jak bowiem wskazał WSA w Krakowie w wyroku z 22.04.2024 r., sygn. akt III SA/Kr 169/24:

„Pojęcie inne obowiązki rodzinne, o których mowa w art. 64 pkt 7 u.p.s., obejmuje natomiast obowiązki szczegółowo zdefiniowane w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej i relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. I tak wśród obowiązków rodzinnych wskazać należy: obowiązek wzajemnego szacunku i wspierania się rodziców i dzieci (art. 87 k.r.o.), obowiązek wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 k.r.o.), obowiązek troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka (art. 96 § 1 k.r.o.), obowiązek przygotowania dziecka do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień (art. 96 § 1 k.r.o.), obowiązek rodziców i dzieci utrzymywania ze sobą kontaktów (art. 113 k.r.o.), obowiązek dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły, obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne czy obowiązek zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć szkolnych (art. 40 ustawy z 2016 r. Prawo oświatowe). Pojęcie obowiązków rodzinnych może być interpretowane szeroko. Do kategorii tej można zaliczyć zarówno obowiązki wynikające z przepisów prawa (np. obowiązek alimentacyjny, obowiązki wynikające z k.r.o.), jak i powinności czysto społeczne lub moralne. W pojęciu niedopełnienia obowiązków rodzinnych mieści zaś się takie zachowanie, które prowadzi do faktycznego zerwania kontaktów rodzinnych i ustania więzi uczuciowej, normalnej w stosunkach rodzinnych”. Jeśli ten obowiązki były wobec Pani zaniedbywane, ma Pani szanse uniknąć opłat za ewentualny pobyt matki w DPS-ie.

Co do alimentów, to gdyby matka pozwała Panią do alimenty, to tutaj są szanse na odparcie pozwu i nie zasądzenie przez sąd alimentów. Jeśli bowiem wykaże Pani, że matka może się samodzielnie godnie utrzymać, ale nie czyni tego z własnej winy, bo jest nie odpowiedzialna, nadto przez lata to ona Panią zaniedbywała, to są szanse, że sąd jej wniosku o alimenty nie uwzględni. Nadto, winna Pani wykazać, że sama nie ma aż takich dochodów, by utrzymywać jeszcze matkę, która ma wystarczające dochody, ale jest niegospodarna, trwoni je itd.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ania odkrywa, że jej matka, która trafiła do domu pomocy społecznej, przez lata zaniedbywała jej potrzeby i nie wykazywała zainteresowania. Ania postanawia złożyć wniosek o zwolnienie z opłat za pobyt matki, przedstawiając dowody na naruszanie obowiązków rodzinnych, takie jak świadectwa znajomych i dokumenty potwierdzające zaniedbania.

Marek i jego żona muszą opłacać pobyt teściowej w DPS-ie. Jednak ich sytuacja finansowa jest trudna, ponieważ oboje tracą pracę. Składają wniosek do gminy o częściowe zwolnienie z opłat, podkreślając swoją sytuację materialną i prosząc o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Kasia, będąca jedyną córką swojego ojca, który przebywa w DPS-ie, boryka się z długotrwałą chorobą, co uniemożliwia jej podjęcie pracy. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego gmina decyduje o częściowym zwolnieniu jej z obowiązku opłat, uwzględniając jej trudną sytuację życiową.

Podsumowanie

Podsumowując, obowiązek pokrycia opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej spoczywa przede wszystkim na dzieciach oraz innych bliskich krewnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy mieszkaniec DPS-u ma wystarczające środki na sfinansowanie swojego pobytu. Ustawa precyzuje zasady dotyczące wysokości opłat oraz możliwość zwolnienia z nich w przypadku trudnej sytuacji finansowej lub naruszania przez rodzica obowiązków rodzinnych. Dzieci mogą ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat, jeśli przedstawią odpowiednie dowody na uzasadnienie swojej prośby.

Oferta porad prawnych

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych dotyczących opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej. Oferujemy analizę sytuacji prawnej, ocenę, czy przysługuje Ci prawo do zwolnienia z opłat na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Oferujemy również pomoc w przygotowaniu dokumentów, wspierając w sporządzaniu wniosków o zwolnienie z opłat oraz zbieraniu niezbędnych dowodów.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593

2. Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22.04.2024 r., sygn. akt III SA/Kr 169/24