.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zrzeczenie się mieszkania po rozwodzie

• Autor: Dariusz Kostyra

Z powodu licznych konfliktów planuję wnieść pozew rozwodowy. Przypuszczam, że we wspólnie kupionym mieszkaniu zostanie żona ze swoim synem. Czy po rozwodzie i opuszczeniu mieszkania zostanę bez dachu nad głową? Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Dodam, że spłacamy kredyt mieszkaniowy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przesłanki rozwodu oraz warunki, jakie należy spełnić, aby sąd orzekł rozwód

Może w pierwszej kolejności przybliżę Panu przesłanki rozwodu oraz warunki, jakie należy spełnić, aby sąd orzekł rozwód. Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego „jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może zadąć, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

 

Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

 

O trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego można mówić wówczas, kiedy na podstawie okoliczności sprawy zasadny jest wniosek, że pomiędzy małżonkami nie jest możliwy powrót do wspólnoty małżeńskiej we wszystkich jej płaszczyznach – duchowej, fizycznej, materialnej.

 

Jeżeli więc wystąpiły wszystkie przesłanki, o których mowa powyżej, może Pan wystąpić z pozwem o rozwód, jak również zlecić nam przygotowanie stosownego pozwu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Opuszczenie lokalu mieszkalnego

Jeśli zaś chodzi o opuszczenie lokalu mieszkalnego i ewentualne wymeldowanie się z niego, to z punktu widzenia prawa Pańska „bezdomność” nie będzie miała większego znaczenia.

 

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków” (art. 31).

 

Nie ulega wątpliwości, że w opisanej sytuacji zakupione mieszkanie stanowi składnik Państwa majątku wspólnego. Samo opuszczenie tego mieszkania w żadnym przypadku nie pozbawia Pana do niego praw, w każdej chwili po rozwodzie może Pan wystąpić z wnioskiem do dokonanie jego podziału (podział majątku dorobkowego) lub takiego podziału możecie Państwa dokonać u notariusza (jeśli dojdziecie Państwo do porozumienia w tej materii).

 

Nie jest Pan ograniczony w czasie, jeśli chodzi o złożenie wniosku o podział majątku dorobkowego. Oczywiście orzekając ten podział, sąd będzie rozważał kwestie związane ze spłatą kredytu.

 

Sąd, orzekając o podziale mieszkania, nakaże spłatę przez jedną ze stron, w ostateczności nakaże sprzedaż mieszkania i podział w ten sposób uzyskanych środków.

 

Jeśli sąd zasądzi spłatę połowy mieszkania, to co do zasady uwzględni w tej spłacie wartość niespłaconego kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu