Żołnierz zawodowy pozbawiony praw rodzicielskich, co z dodatkami do wynagrodzenia?• Opublikowano: 19-08-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal |
Ojciec moich dzieci (nie byliśmy małżeństwem) jest żołnierzem zawodowym. Został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Czy w tej sytuacji może pobierać gratyfikację urlopową, dodatki i odprawę mieszkaniową na dzieci? Jeżeli nie, to czy jest możliwość, żeby te pieniądze otrzymały dzieci? |
|
Skutki prawne pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej nad dziećmiTak postawione pytanie jest dość ogólne. Właściwie odpowiedzi należałoby udzielić co do każdego elementu osobno. Pokrótce jednak przedstawię w ogóle sytuację prawną rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej oraz sytuację dziecka w takim przypadku.
Zgodnie z art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
Skutkiem pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej jest utrata przez nich ogółu praw i obowiązków, jakie składają się na władzę rodzicielską. Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje natomiast ustania innych obowiązków rodziców wobec dziecka i praw, jakie im z tytułu stosunku rodzicielskiego przysługują. W szczególności rodzice nadal korzystają ze stanu cywilnego polegającego na tym, że dziecko pochodzi od nich; zachowują potencjalne prawo do alimentów od dziecka; w razie wcześniejszej śmierci dziecka dziedziczą po nim. I odwrotnie: dziecko zachowuje względem rodziców pozbawionych władzy rodzicielskiej swój stan cywilny, pełne prawo do alimentacji, a w razie ich śmierci dziedziczy po nich. Obie strony zachowują też prawo do osobistej styczności, ograniczenia w tym zakresie mogą więc wynikać tylko z mocy orzeczenia sądu opiekuńczego.
Oznacza to, że wszelkie uprawnienia wynikające z posiadania dziecka nadal danej osobie przysługują, chyba że ustawa wymaga pieczy nad dzieckiem, wspólnego gospodarowania lub nie wyłącza wprost praw w związku z pozbawieniem władzy rodzicielskiej. Sięgnąć zatem trzeba w przypadku świadczeń, o które Pani pyta, do konkretnych przepisów – z czego wynika prawo do tych świadczeń i komu de facto przysługują.
Dodatki do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowychPrzeglądając regulacje ustawowe dotyczące żołnierzy zawodowych dowiadujemy się, że żołnierze zawodowi otrzymują następujące dodatki do uposażenia zasadniczego:
Żaden z tych dodatków nie jest związany z faktem posiadania dzieci, żaden nie dotyczy dzieci. zatem w tym zakresie nie ma Pani i dzieci żadnych uprawnień.
Zgodnie z art. 82 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych żołnierz zawodowy powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej otrzymuje zasiłek na zagospodarowanie, w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Nie jest to dodatek związany z posiadaniem rodziny czy jej liczebnością. Dzieci nie mają odrębnych do niego praw.
Żołnierzom zawodowym mogą być przyznawane:
To także świadczenia niezależne od statusu rodzinnego żołnierza.
W razie zaginięcia żołnierza zawodowego w związku z wykonywaniem zadań służbowych lub śmierci żołnierza zawodowego Minister Obrony Narodowej może przyznać zapomogę małżonkowi, a w razie braku małżonka dzieciom pozostającym na utrzymaniu żołnierza zawodowego. Dzieci dostaną taką zapomogę niezależnie od tego, czy żołnierz był pozbawiony władzy rodzicielskiej, czy nie. O ile oczywiście ziści się warunek do powstania prawa do zapomogi.
Zasiłek osiedleniowy, zwrot kosztów przewozu urządzeń domowychW przypadku przesiedlenia się żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 1, do nowego miejsca pełnienia służby, przysługują mu ponadto:
Należności te przysługujące żołnierzowi zawodowemu pozostającemu w związku małżeńskim lub posiadającemu dzieci pozostające na jego utrzymaniu, ustala się z uwzględnieniem członków rodziny przesiedlających się z żołnierzem do nowego miejsca pełnienia służby. Tu warunkiem uzyskania takiego świadczenia na dzieci jest ich pozostawanie na utrzymaniu i wspólne przeniesienie.
Gratyfikacja urlopowaZgodnie z art. 87 omawianej ustawy żołnierzowi zawodowemu przysługuje raz w roku prawo do gratyfikacji urlopowej. Przy ustalaniu wysokości gratyfikacji urlopowej uwzględnia się również małżonka, a także dzieci pozostające na utrzymaniu żołnierza zawodowego. Wysokość gratyfikacji urlopowej na jedną osobę uwzględnianą przy ustalaniu jej wysokości nie może być niższa niż 35% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Liczbę osób uwzględnianych przy ustalaniu gratyfikacji urlopowej określa się na podstawie oświadczenia zawartego we wniosku, według stanu rodzinnego żołnierza w dniu złożenia wniosku. Gratyfikację wypłaca się na wniosek żołnierza zawodowego.
I tu, niestety, nie mam dobrych wiadomości. Jeśli dzieci nie zamieszkują z ojcem żołnierzem, to niezależnie od przysługujących ojcu praw rodzicielskich nie pozostają na jego utrzymaniu, a co za tym idzie, gratyfikacja urlopowa nie jest od nich naliczana. Szukałam orzeczeń, które by uzasadniały odmienną interpretację, ale nikt nie pokusił się o rozstrzyganie tego problemu w inny sposób.
Świadczenie mieszkaniowe za pełnienie służby w danym garnizoniePozostaje jeszcze kwestia świadczenia mieszkaniowego. To świadczenie nie zależy od kwestii posiadania dzieci. Przysługuje żołnierzowi zawodowemu przez czas pełnienia służby w danym garnizonie w wysokości iloczynu stawki podstawowej i współczynnika świadczenia mieszkaniowego zależnego od garnizonu. Dzieci mają wpływ na powierzchnię mieszkalną lokalu, jaki może być przydzielony żołnierzowi do zamieszkania. Tyle tylko, że w tym przypadku chodzi tylko i jedynie o dzieci wspólnie zamieszkałe.
W związku z powyższym muszę stwierdzić, że nie ma Pani prawa ubiegać się (ani też sam ojciec dzieci) o jakiekolwiek świadczenia, które nie są związane tylko i wyłącznie z faktem posiadania dzieci, a nie pozostawania ich na utrzymaniu żołnierza lub też co więcej wspólnie zamieszkujące.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale