Oszczerstwa i zniesławienie w internecie, jak się bronić?• Data: 13-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Jestem pracownikiem sklepu na stanowisku kierowniczym. Podwładny oczernił mnie we wpisie na stronie internetowej (podał moje imię i nazwisko oraz miejsce pracy). Jakie kroki prawne mogę podjąć w tej sytuacji? |
|
Odpowiedzialność karna za zniesławienieW pierwszej kolejności wskazuję, iż opinia zamieszczona publicznie może godzić w dobra osobiste osoby w niej wskazanej, a więc w tym wypadku Pani, a także nosić znamiona czynu zabronionego, o ile zostaną spełnione poniższe przesłanki.
Zgodnie z treścią art. 212 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 216 § 1 K.k. „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
Jak Pani widzi, powyższe czyny niedozwolone są do siebie istotowo podobne, z uwagi na to omówię poniżej przestępstwo zniewagi, albowiem wskazała Pani, iż dochodziło do wypowiadania twierdzeń publicznie oraz doszło do oczernienia Pani. Przestępstwo zniewagiUstawodawca nie sprecyzował, na czym ma polegać znieważanie, a więc należy przyjąć szerokie rozumienie tego pojęcia. Przez znieważanie należy zatem rozumieć wszelkie zachowania sprawcy, które w sposób demonstracyjny wyrażają pogardę dla innej osoby, w szczególności mają poniżyć jego godność osobistą i sprawić, by poczuł się dotknięty lub obrażony (post. SN z 7.5.2008 r., sygn. akt III KK 234/07).
Przestępstwo zniewagi zarówno w typie podstawowym (zagrożonym karą grzywny lub ograniczenia wolności), jak i kwalifikowanym (zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku) jest występkiem ściganym z oskarżenia prywatnego, co zależy wyłącznie od woli pokrzywdzonego (art. 216 § 5 K.k.). Naruszenie dóbr osobistychZ całkiem innej strony należy także wskazać, iż poprzez zamieszczanie opinii można naruszyć dobra osobiste określonego podmiotu, o czym wspomniałam na początku.
Zgodnie bowiem z treścią art. 23 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 24 § 1 K.c. „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”. Wezwanie do usunięcia wpisuZ uwagi na powyższe, jeżeli opinia godzi w Pani dobre imię, może Pani dochodzić powyższych roszczeń – o ile wpis zawiera informacje nieprawdziwie, zawiera zniesławienie i godzi w Pani dobra osobiste – na drodze cywilnej i karnej.
Z uwagi na powyższe proszę w pierwszej kolejności wystosować do autora wpisu wezwanie z Pani roszczeniem – np. wykasowania wpisu, publicznych przeprosin, wpłaty kwoty zadośćuczynienia. Jeżeli to nie poskutkuje, pozostaje jedynie skierować sprawę na drogę sądową w prywatnym akcie oskarżenia. PrzykładyZniesławienie przez byłego pracownika Jan Kowalski, były pracownik sklepu, po zwolnieniu opublikował na popularnym forum internetowym wpis, w którym oskarżył swojego byłego przełożonego, Annę Nowak, o niesprawiedliwe traktowanie pracowników i nadużycia finansowe. Wpis zawierał pełne imię i nazwisko Anny oraz nazwę sklepu, co doprowadziło do znacznego obniżenia jej reputacji w oczach klientów i współpracowników. Anna zdecydowała się na podjęcie kroków prawnych, wystosowując wezwanie do usunięcia wpisu oraz złożenia publicznych przeprosin. Gdy Jan odmówił, sprawa trafiła do sądu, gdzie Anna złożyła prywatny akt oskarżenia o zniesławienie.
Zniesławienie przez anonimowego użytkownika Marta Zielińska, kierowniczka działu w dużej firmie, stała się celem ataków ze strony anonimowego użytkownika na jednym z portali społecznościowych. W serii postów, użytkownik zarzucał jej nepotyzm oraz nadużywanie stanowiska, sugerując, że Marta zatrudnia wyłącznie swoich znajomych, mimo że były to fałszywe informacje. Marta, po konsultacji z prawnikiem, złożyła wniosek do administratora portalu o udostępnienie danych autora wpisów i usunięcie szkalujących treści. Następnie skierowała sprawę na drogę sądową, oskarżając anonimowego użytkownika o zniesławienie.
Zniesławienie przez konkurencję Paweł Mazur, właściciel lokalnego sklepu z elektroniką, zauważył, że na stronie z opiniami o firmach pojawił się negatywny wpis podpisany przez konkurencję. Wpis sugerował, że Paweł sprzedaje wadliwy sprzęt i oszukuje klientów. Paweł, zaniepokojony wpływem takiej opinii na swoją działalność, postanowił działać. Skontaktował się z prawnikiem i wysłał do autora wpisu żądanie usunięcia szkalujących treści oraz zadośćuczynienia. Gdy autor wpisu odmówił, Paweł złożył pozew o naruszenie dóbr osobistych oraz zniesławienie, co zakończyło się wyrokiem sądu na jego korzyść. PodsumowanieZniesławienie w internecie może mieć poważne konsekwencje zarówno dla osoby pomawianej, jak i sprawcy. Osoby, które stały się ofiarami fałszywych i szkalujących informacji, mają prawo do obrony swojego dobrego imienia, zarówno na drodze karnej, jak i cywilnej. Kluczowe jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby minimalizować szkody i przywrócić swoją reputację. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie bronić Twojego dobrego imienia w przypadku zniesławienia w internecie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale