Zmiana właściciela budynku a zwrot nakładów na nieruchomość• Autor: Adam Dąbrowski |
Od roku 1983 zajmujemy lokal mieszkalny, który był w całości własnością gminy. W latach 1997–1999 dokonaliśmy adaptacji części strychu w celu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Otrzymaliśmy zgodę z gminy i adaptacja ta została wykonana na podstawie umowy z gminą. Po dokonaniu odbioru prac przez gminę otrzymaliśmy nową umowę najmu obejmującą adaptowaną część lokalu i płaciliśmy za nią czynsz. Z końcem października 2015 r. budynek został zwrócony poprzednim właścicielom. Nie została podpisana z nami nowa umowa najmu i czynsz za adaptowaną powierzchnię płacimy nadal. Jeżeli chcielibyśmy sami opuścić zajmowany lokal, to czy mamy szansę na odzyskanie od nowego właściciela poniesionych nakładów? A co z poniesionymi nakładami w sytuacji, gdy właściciel chciałby rozwiązać z nami umowę najmu? |
|
Nakłady na mieszkanieZgodnie z art. 662 § 2 Kodeksu cywilnego: „drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę”.
Zgodnie z art. 681 Kodeksu cywilnego: „do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody”.
Zakładam jednak, że nakładów dokonanych przez Państwa nie sposób uznać za drobne nakłady. Zatem należy zwrócić uwagę na art. 676 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego”. Zatrzymanie ulepszeń – zwrot nakładów od nowego właściciela budynkuZ opisanego stanu faktycznego wynika, że dokonane przez Państwa nakłady stanowią ulepszenia objęte art. 676.
Wynajmujący mógłby zatem zatrzymać ulepszenia za zapłatą Państwu sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego przez Państwa. Zapisy umowne a zwrot nakładówJednak zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego rozliczeń z tytułu ulepszeń dokonywanych przez najemcę w lokalu w okresie obowiązywania ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, strony dokonują zgodnie z treścią zawartej w tej sprawie umowy.
Co istotne, § 4 przesłanej przez Panią umowy przewiduje, że: „adaptujący podejmuje się wykonania zamierzonych robót własnym staraniem i na własny koszt”.
Taki zapis może skutecznie utrudniać Państwu dochodzenie zwrotu nakładów poczynionych w ramach takiej umowy. Zapis powyższy może być uznany przez sąd za uzgodnienie, iż Państwo są wyłącznie odpowiedzialni za koszty nakładów/ulepszeń i że zapisem tym najemca poniekąd zrzeka się roszczeń w tym zakresie.
Można jednak mimo to próbować uzgodnić z właścicielem kwestię zwrotu nakładów, licząc na pozytywną jego reakcję. Do rozważenia jest na początku wystosowanie do niego pisma z opisem sytuacji, a finalnie zawarcie z nim porozumienia rozliczającego nakłady.
Analiza powyższa jest niezależna od sposobu zakończenia najmu (czy to przez Państwa, czy przez wynajmującego).
Zgodnie z art. 677 Kodeksu cywilnego roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adam Dąbrowski Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale