.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

• Autor: Eliza Rumowska

Sprawa dotyczy zmiany konta na które mają wpływać alimenty dla dorosłego dziecka. Mam 20 lat i studiuję. Moi rodzice są po rozwodzie i ojciec płaci na mnie alimenty, które wpłaca na konto mojej mamy (rodzice wzięli rozwód, gdy byłam jeszcze niepełnoletnia). Chciałabym zmienić numer konta na swoje. Co powinnam zrobić? Czy wystarczy, że wyślę do ojca list w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

Fot. Fotolia

Wpłata alimentów na konto dziecka

Rzeczywiście mogłaby Pani wysłać tylko list i przy zgodzie ojca na taką opcję, że zacząłby płacić na nowy numer konta, ale to zbyt mało od strony formalnej. Oto w wyroku, w którym alimenty ustanowiono, gdy była Pani jeszcze małoletnia zapewne sposób ich zapłaty jest oznaczony jako alimenty płacone matce dziecka do rąk lub na wskazany numer konta bankowego. Aby stało się zadość formalnej zmianie, może Pani:

 

  1. podpisać z ojcem bardzo krótką i treściwą umowę w zakresie zmiany sposobu alimentacji
    albo
  2. Jeżeli opcja z pkt 1 byłaby niewykonalna – wystąpić do sądu o taką zmianę z pozwem przeciw ojcu.

 

Przy okazji warto rozważyć kwestię zmiany kwoty alimentacji na wyższą, bo Pani potrzebny bez wątpienia wzrosły.

 

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) w tej materii stanowią:

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.”

 

Proszę mieć treść tego przepisu na uwadze, ponieważ teraz wnioskująca o alimenty byłaby Pani, a sytuacja na pewno uległa zmianie na tyle, aby alimenty także zmienić (podnieść).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu