Zmiana dziedziczących gospodarstwo w latach 70.• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
W 1974 r. zmarł mój dziadek. Mój ojciec jako jeden ze spadkobierców zrzekł się spadku na rzecz babci – także w moim imieniu. Spadkiem było gospodarstwo rolne. Niedawno zmarł mój ojciec, nie żyje też już babcia. Czy takie zrzeczenie się ojca w moim imieniu było zgodne z prawem? Czy mogę walczyć o zmianę składu osób dziedziczących? |
|
Dziedziczenie ustawoweW myśl z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, którzy dziedziczą w częściach równych.
Okoliczność, że po śmierci dziadka była Pani osobą małoletnią, nie powodowała automatycznie, że Pani nie dziedziczy lub jest tym w dziedziczeniu ograniczona. Jak każda osoba już od chwili urodzenia ma Pani zdolność prawną, co oznacza zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków.
Art. 922 § 1 określa, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców, na zasadach przewidzianych w Kodeksie. Pani ojciec był zstępnym Pani dziadka, zatem wydawać by się mogło, że to jemu na równi z pozostałym rodzeństwem oraz żonie dziadka przysługiwało w pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia. Niemniej jest jeden szkopuł, o którym Pani sama wspomina. Rzecz bowiem dotyczył dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Należ pamiętać, że w czasach PRL-u zasady dziedziczenia gospodarstwa rolnego były bardzo restrykcyjne i zmieniło się to dopiero po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2001 r., a i wcześniej zasady te ulegały zmianom. Natomiast przed wspomnianym wyrokiem, pierwszeństwo w dziedziczeniu gospodarstwa rolnego mieli spadkobiercy posiadający określone w Kodeksie cywilnym (a w latach wcześniejszych – w uszczegółowianych w rozporządzeniach) przymioty. Oznacza to, że pojawiała się podwójna kwalifikacja. Z jednej strony należało być spadkobiercą ustawowym (z grona osób wskazanych w przepisach ogólnych prawa spadkowego), z drugiej ponadto należało wykazać się określonymi kwalifikacjami lub wypełniać inne przesłanki przepisów.
Ówcześnie brzmiące przepisy określały rzecz w sposób następujący:
„Art. 1059. Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku: 1) odpowiadają warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności albo 2) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo 3) są trwale niezdolni do pracy.
Art. 1060. W granicach określonych w art. 931 § 2 wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”. Dziedziczenie gospodarstwa rolnegoSpadek, o którym Pani pisze, jest objęty starymi przepisami (ponieważ otwarty przed 2001 r.), zatem w tym czasie bardzo istotną kwestia było wypełnianie którejś z wyżej wymienionych przesłanek w dacie śmierci spadkodawcy, czyli Pani dziadka.
W chwili śmierci Pani dziadka była Pani osoba małoletnią, ale nie kształciła się Pani ani nie pracowała w gospodarstwie.
Zatem jeżeli Pani ojciec nie spełniał warunków art.1059 Kodeksu cywilnego (ówczesnego), to Pani jako osoba małoletnia nie mogła dziedziczyć gospodarstwa rolnego (podobnie Sąd Najwyższy w orzeczeniu o sygn. akt III CRN 337/71).
Natomiast aby stwierdzić, jak się rzecz miała naprawdę (np. czy Pani ojciec nie spełniał warunków w tym czasie do dziedziczenia gospodarstwa rolnego), musiałaby się Pani zapoznać z orzeczeniem sądu z 1974 r. Jeżeli nie ma go w archiwum rodzinnym, to można poszukać w sądzie. Bez tego ciężko stwierdzić, czy jest podstawa wnoszenia o zmianę stwierdzenia nabycia spadku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale