Zmiana dysponenta grobu• Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk |
Babcia jest dysponentem grobu wraz z bratem i jego żoną. Jako osoby upoważnione do dysponowania grobem po swojej śmierci wyznaczyła bratanka i jego żonę. Obecnie babcia ze względu na stan zdrowia jest ubezwłasnowolniona całkowicie, a jej opiekunem prawnym jest wnuk. Wnuk chce zmienić dyspozycję babci i jako dysponenta grobu po jej śmierci wyznaczyć siebie w miejsce kuzyna i jego żony. Czy może wyznaczyć siebie, czy też musi to być inna osoba spokrewniona lub niespokrewniona z babcią lub opiekunem prawnym? |
|
Jak wygląda kwestia dysponowania grobem?Kwestia dysponowania grobem wygląda dwojako. Jeżeli babcia jest dysponentem grobu, który ma być „wykorzystany” po raz pierwszy przez nią, to dysponować nim może faktycznie tylko i wyłącznie ona.
Jeżeli jednak grób ten jest już wykorzystywany, to dysponentem grobu są każdorazowo osoby wskazane w art. 10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, mówiącym: „prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: 1) pozostały małżonek(ka); 2) krewni zstępni; 3) krewni wstępni; 4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa; 5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia”. Czy opiekun prawny może zmienić w imieniu mocodawcy dysponenta grobu?Opiekun prawny może podejmować wszelkie czynności w imieniu podopiecznego, które mają na celu ochronę jego interesów i działanie jego imieniu.
Kodeks cywilny w art. 108 stanowi: „Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywać w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony”.
W mojej ocenie wyznaczenie przez wnuka swojej osoby dysponentem grobu nie stoi w sprzeczności z interesami babci. I może on bez problemów prawnych dokonać takiej czynności. Nikt – ani bliscy, ani sąd – nie powinien podważać takiego wyznaczenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale