Zlikwidowanie służebności przejazdu• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Sprawa dotyczy zlikwidowania służebności przejazdu. Przez działkę teściowej, na której stoi jej dom, przejeżdżają sąsiedzi do swojej posesji (tak było od zawsze). Niedawno sąsiedzi zaczęli się interesować, jak prawnie załatwić przejazd przez jej działkę, bo nie chciała im niczego podpisać. Okazało się jednak, że w starej księdze wieczystej jest zapis o prawie przechodu i przejazdu przez działkę teściowej i sąsiedzi wczoraj wpisali tę służebność do aktualnej księgi wieczystej. Czy jest możliwość anulowania - zlikwidowania takiej służebności? Oni teraz rzeczywiście nie mają żadnego innego wjazdu na swoją działkę, oprócz tego przez działkę teściowej, ale jest możliwość wykonania przejazdu w innym miejscu, gdzie ich posesja graniczy z drugiej strony z drogą gminną. Ze zwykłego skąpstwa nigdy takiego rozwiązania nie brali pod uwagę. Te ich przejazdy są dla nas uciążliwe, tym bardziej że mamy małe dzieci, a już kiedyś potrącili naszego psa. Poza tym działka teściowej jest trzy razy mniejsza od ich działki. Czy jest szansa na zlikwidowanie tej służebności przejazdu? |
|
Kiedy następuje ustanie służebności przechodu i przejazdu?Ustanie służebności następuje:
Z powyższych uwag wynika, że ustanie służebności jest pojęciem najszerszym i obejmuje każdy przypadek, kiedy służebność przestaje z jakiegokolwiek powodu istnieć. Pojęcia wygaśnięcia i zniesienia służebności odnoszą się natomiast do określonych przyczyn ustania służebności. Wygaśnięcie służebności przejazduPojęcie wygaśnięcia zarezerwowane jest dla ustania służebności:
Pojęcie wygaśnięcia odnosi się więc do sytuacji, kiedy ustanie następuje w wyniku sprecyzowanych w ustawie okoliczności, bez konieczności wydania orzeczenia sądu czy podejmowania jakiejś innej czynności. Zajście którejś z podanych okoliczności powoduje więc zawsze koniec istnienia danej służebności, a jeżeli dojdzie do procesu sądowego, wydany w nim wyrok jedynie stwierdzi ten stan rzeczy (będzie tzw. wyrokiem deklaratywnym). Zniesienie służebności przejazduPojęcie zniesienia dotyczy natomiast sytuacji, kiedy służebność nie jest już konieczna dla prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Chodzi tu więc w pierwszym rzędzie o powołane wyżej przypadki, gdy służebność stała się szczególnie uciążliwa wskutek zmiany stosunków lub utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie. Zniesienie wymaga wówczas inicjatywy właściciela nieruchomości obciążonej, który może wystąpić z odpowiednim żądaniem do właściciela nieruchomości władnącej i dopiero zgoda tego ostatniego na ustanie służebności (wyrażona w jednostronnym oświadczeniu woli o zrzeczeniu się służebności lub w umowie z właścicielem nieruchomości obciążonej, co ma miejsce zwłaszcza gdy zniesienie następuje za wynagrodzeniem) lub wyrok sądu sprawiają, że służebność ustaje. Orzeczenia sądowe są wtedy konstytutywne.
Nieco inaczej jest tylko w sytuacji opisanej wyżej w pkt 3, tzn. zniesieniu służebności w uchwale rady gminy o scaleniu i podziale, gdyż nie jest wtedy wymagany jakikolwiek wniosek właścicieli nieruchomości obciążonych, analogiczna jest jednak przyczyna zniesienia, którą jest zbędność służebności do korzystania z nieruchomości władnących, jak również i to, że służebność nie ustaje z tego powodu automatycznie, tylko konieczne jest podjęcie przez radę gminy odpowiedniej uchwały. Zwolnienie nieruchomości od służebnościWydaje się, że bliskie pojęciu zniesienia jest też zwolnienie nieruchomości od służebności, o którym mowa w art. 290 § 1 i § 2 K.c.
Sprawy o zmianę treści lub sposobu wykonywania służebności, jej wygaśnięcie i zniesienie należą zawsze do postępowania procesowego, także gdy dotyczą służebności drogi koniecznej.
Jak Pan widzi, są podstawy do zniesienia służebności.
Jeśli nieruchomość ma inny dostęp do drogi publicznej i jest możliwość wykonania zjazdu z tej drogi publicznej – sąd powinien tę służebność znieść. Oczywiście zawsze będzie to wymagało procesu sądowego, ale bez tego nic Państwo nie wskórają.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale