.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zgubione kasy fiskalne

Nasza firma ma kilka siedzib. Między nimi czasami przenosiliśmy kasy fiskalne (zmiana miejsca była zgłaszana), które potem były kasami rezerwowymi. Wszystkie były rejestrowane, kupowane z ulgą i użytkowane zdecydowanie ponad 3 lata. Obecnie chcieliśmy uporządkować różne sprawy i okazało się, że znikły dwie kasy, prawdopodobnie są już zutylizowane. Nie wiemy, jak wyrejestrować zgubione kasy fiskalne (były naprawdę stare…), co zrobić, by nie mieć problemów z urzędem skarbowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgubione kasy fiskalne

Utrata kasy fiskalnej

Opisana przez Panią sytuacja nie jest co prawda bezpośrednio opisana w przepisach – nie ma zatem ustalonych procedur postępowania w podobnych przypadkach zgubienia kas fiskalnych.

 

Mimo braku stosownych regulacji należałoby zgłosić do właściwego urzędu fakt utraty (zgubienia) kas fiskalnych. Z uwagi na brak gotowych druków należy dokonać zgłoszenia w zwykłej formie pisemnej, wyjaśniając możliwie jak najdokładniej okoliczności zagubienia urządzeń (ewentualnie okoliczności wykrycia ich braku). Z oczywistych przyczyn odczytanie pamięci fiskalnej nie będzie w tym przypadku możliwe.

 

Przed poinformowaniem urzędu sugerowałabym zweryfikować, czy fakt zagubienia kas fiskalnych nie wiązał się dodatkowo z niedopełnieniem innych obowiązków, mogącym skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową. Jeżeli do jakiegoś rodzaju nieprawidłowości doszło, razem z pismem informującym o braku kas dobrze byłoby złożyć dodatkowe pismo – tzw. czynny żal (ewentualnie rozszerzyć pismo wyjaśniające o elementy pozwalające uznać je za „czynny żal” – pozwoli to na uniknięcie ewentualnych konsekwencji w postaci mandatu karnego.

 

Sytuacja jest o tyle korzystna, o ile w jednostce mającej w swym posiadaniu wiele urządzeń raczej nie doszło do naruszenia obowiązku ewidencjonowania (co byłoby wysoce prawdopodobne w przypadku posiadania jednej kasy) – zakładam, że sprzedaż we wszystkich punktach detalicznych była ewidencjonowana za pomocą innych kas i nie dokonywano sprzedaży detalicznej z ich pominięciem.

 

Jeżeli tak jak Pani pisze zmiany lokalizacji kas były do urzędu zgłaszane – w tym zakresie również nie doszłoby do wykroczenia.

Obowiązek przeprowadzania przeglądu technicznego kas fiskalnych

Jest natomiast wysoce prawdopodobne, że – przynajmniej w odniesieniu do zagubionych urządzeń – nie dochowano obowiązku ich serwisowania. Zgodnie z § 16 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.), obowiązkowego przeglądu technicznego kas rejestrujących dokonuje się co 24 miesiące; również wcześniej obowiązujące rozporządzenia przewidywały podobny obowiązek.

Jeżeli rzeczywiście utratę urządzeń zauważono dopiero po kilku latach – najprawdopodobniej od dłuższego już czasu nie były one poddawane obowiązkowym przeglądom technicznym. Jeżeli oprócz samych urządzeń zaginęła również ich dokumentacja (książki serwisowe), terminowość przeglądów będzie praktycznie nie do zweryfikowania – należałoby zatem na wszelki wypadek w piśmie zaznaczyć, że najprawdopodobniej od dłuższego czasu nie dokonywano przeglądów technicznych zagubionych kas fiskalnych (jeżeli nieprawidłowości zdarzały się również w odniesieniu do innych urządzeń – również tę okoliczność należy ująć w piśmie i jak najszybciej dokonać zaległych przeglądów).

Zawiadomienie urzędu skarbowego o utracie kasy fiskalnej

Aby czynny żal był skuteczny, musi spełniać warunki wskazane w przepisach. Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.

 

Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie (ewentualnie przekazane ustnie do protokołu).

 

Zawiadomienie jest przy tym bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

 

„1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”.


„Przepisów powyższych nie stosuje się wobec sprawcy, który:


1) kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;

2) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;

3) zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku;

4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony”.

Istotne jest zatem, aby wszelkie ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby zostać wykryte w wyniku złożenia zawiadomienia, wskazać wcześniej w piśmie (spowoduje to całkowite wyłączenie ich karalności).

 

Dobrze byłoby również ustalić (w miarę możliwości) okoliczności zaprzestania użytkowania zagubionych urządzeń (do kiedy były użytkowane aktywnie; drukowano raporty; od kiedy zostały przeniesione jako urządzenia rezerwowe) – jeżeli istnieją dowody (raporty dobowe, rolki z kas etc.), które pozwalają na udowodnienie bez wątpliwości dłuższy niż trzyletni okres ich użytkowania, cała sprawa powinna mieć stosunkowo szybki przebieg (być może nawet samo złożenie pisma będzie wystarczające).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu