.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zgoda na umieszczenie mamy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

• Autor: Michał Kowalski

Moja mama miała udar, jest w szpitalu i w krótkim czasie będzie wymagać opieki w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W tej chwili sama nie może podjąć decyzji i wyrazić zgody na piśmie. Znalazłam prywatny dom pomocy. Czy zgodę na umieszczenie czasowe mamy w tym zakładzie wymaga decyzji sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgoda na umieszczenie mamy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

Fot. Fotolia

Co do zasady świadczeniobiorcy przysługują świadczenia pielęgnacyjne lub opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (art. 33a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Z wnioskiem do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego występuje wówczas sam świadczeniobiorca (§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych).

 

Jeżeli jednak pacjent–świadczeniobiorca jest nieprzytomny bądź z innych względów zdrowotnych nie jest w stanie sam ubiegać się o skierowanie do ZOL, wówczas konieczne jest uzyskanie stosownego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym (§ 6 rozporządzenia). 

 

Niestety przepisy nie wskazują wprost, kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie takiego orzeczenia. Wydaje się jednak, że uprawniony do tego jest wyłącznie lekarz, który wydałby skierowanie do ZOL-u. Jeżeli bowiem pacjent jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody na udzielenie mu świadczenia zdrowotnego i jednocześnie nie ma przedstawiciela ustawowego, to lekarz po przeprowadzeniu badania może przystąpić do udzielania dalszych świadczeń zdrowotnych dopiero po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego (art. 32 ust. 2 i 7 ustawy o zawodzie lekarza). Przepis ten winien znaleźć w opisywanej sytuacji odpowiednie zastosowanie. Co za tym idzie, z wnioskiem do sądu nie może wystąpić ani rodzina pacjenta, ani też lokalny ośrodek pomocy społecznej.

 

Wniosek winien być skierowany do sądu opiekuńczego, w którego okręgu znajduje się siedziba ZOL-u (art. 32 ust. 8 ustawy o zawodzie lekarza). W przypadku wydania orzeczenia przez sąd nie jest już potrzebny wniosek, skierowanie oraz wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Kowalski

Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym.

Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu