Wymeldowanie brata z mieszkania w którym nie przebywa od kilku lat• Autor: Eliza Rumowska |
Jak wymeldować brata nieprzebywającego w danym mieszkaniu od lat? Jestem jedyną właścicielką tego mieszkania. |
|
Jak wymeldować osobę która na stałe opuściła mieszkanie?Meldunek administracyjny jest jedynie czynnością techniczno-prawną, która potwierdza przybywanie osoby na danym terenie. Jeżeli więc osoba ta (Pani brat) już dawno nie mieszka pod danym adresem, to jako właścicielka mieszkania ma Pani zarówno prawo, jak i obowiązek złożenia wniosku o wymeldowanie brata.
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności w swej nowelizacji przewidywała pierwotnie, że meldunek ma zniknąć z polskiego prawa z dniem 1 stycznia 2016 r. – i byłoby po sprawie. Jednak wszelkie instytucje i urzędy podniosły lament, że nie zdążą przystosować swoich przepisów opartych na meldunku i obowiązek meldunkowy przesunięto na 1 stycznia 2018 r.
Dlatego teraz – korzystając z nadal obowiązujących w tej materii przepisów ww. ustawy, które przewidują następujący tryb dla właściciela lokalu:
„Art. 35. Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.”
W celu zgłoszenia wymeldowania powinna Pani w swoim urzędzie gminy/miasta wypełnić odpowiedni formularz i oczekiwać wydania decyzji, którą organ powinien wydać w powyższym trybie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Eliza Rumowska Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale