.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zgłoszenie do urzędu skarbowego zakupu garażu dla syna

• Autor: Marcin Sądej

Mieszkam z rodzicami i od kilku lat „odpowiadam” za robienie codziennych zakupów z własnych środków, rodzice przez ten czas nie wydają swoich środków na żywność i inne towary, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone odkładają na koncie i lokacie. Z początkiem miesiąca ojciec znalazł wymarzony garaż, wypłacił uzbierane środki, a ja zostałem przedstawiony jako kupujący na akcie notarialnym. Czy taka transakcja uznana zostanie jako darowizna ojca, a że była to gotówka, to będę musiał zapłacić zgłosić fakt otrzymania środków do urzędu skarbowego (druk SD-3) oraz uiścić podatek od darowizn?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W jakich okolicznościach urząd skarbowy może upomnieć się o podatek?

Niestety, ale obawiam się, że w tych okolicznościach urząd skarbowy może upomnieć się o podatek. Nie ulega bowiem wątpliwości, że środki zgromadzone przez rodziców na lokacie i koncie bankowym stanowiły ich własność. W rezultacie skoro rodzice zapłacili za garaż, którego to Pan jest właścicielem, oznacza to, że wyposażyli Pana w pewną pulę środków pieniężnych (sam nie posiadał Pan funduszy na zakup tej nieruchomości), w związku z czym organ podatkowy może uznać, że doszło do darowizny.

 

Gdyby to ojciec kupił garaż za swoje pieniądze, a następnie w drodze darowizny podarował garaż Panu, podatek nie wystąpiłby. Natomiast w przypadku, gdy doszło do „darowizny”, gdzie pieniądze zostały przekazane gotówką, niestety w mojej ocenie podatek wystąpi. Mimo że pieniądze zostały zapewne przekazane bezpośrednio sprzedającemu, jednak skoro Pan jest właścicielem, to w jakiś sposób musiał też Pan wejść w posiadanie środków na zapłatę ceny.

 

Wprawdzie darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione od podatku, jednak tylko w przypadku, gdy środki zostały przekazane za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego (nie gotówką). W konsekwencji całkowite zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy, nie przysługuje.

 

Zastanówmy się teraz, ile wyniesienie podatek od takiej darowizny. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej wynosi 9637 zł. Pytanie teraz, czy była to darowizna wyłącznie od ojca, czy również i od matki? Jeżeli pieniądze te należały również do mamy, to można odliczyć drugi raz kwotę wolną od podatku, tj. 9637 zł.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu