.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa

Złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu stowarzyszenia prawnego na zarządzie. Jak szybko musi zarząd zwołać zebranie nadzwyczajne stowarzyszenia w celu wyboru prezesa, któremu należy przekazać dokumentację, którą prowadziłem dotychczas osobiście?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach stanowi:

 

„Art. 10. 1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,

6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał”.

 

Taka sytuacja jak rezygnacja z funkcji powinna być przewidziana w statucie stowarzyszenia. Statut powinien określać termin wyboru lub uzupełnienia składu zarządu. O ile zawiera jakieś regulacje codo terminów wyboru Prezesa zarządu, o tyle terminy te są wiążące. Ale, jak wnioskuje z pytania, statut stowarzyszenia nie zawiera takich regulacji.

 

Powszechnie obowiązujące przepisy nie ustalają terminu wybory członka zarządu stowarzyszenia w przypadku rezygnacji z pełnienia tej funkcji. W wyniku rezygnacji może dojść do sytuacji, w jakiej stowarzyszenie nie będzie należycie reprezentowane, zarząd jest jednoosobowy i przy rezygnacji nie ma organu uprawnionego do prowadzenia spraw stowarzyszenia oraz jego reprezentacji.

 

Przy zarządzie wieloosobowym reprezentacja może być jednoosobowa, co pozwala na uznanie, że stowarzyszenie jest należycie reprezentowane. Przy zarządzie wieloosobowym oraz wieloosobowej reprezentacji, zwłaszcza z zastrzeżeniem udziału prezesa, jego brak oznacza brak należytej reprezentacji. Ale brak należytej reprezentacji nie powoduje, że członkowie lub inne organy są zmuszone powoływać Prezesa w jakimś z góry ustalonym terminie (chyba że taki termin wskazuje statut).

 

Jeżeli w statucie nic na ten temat nie ma, to stowarzyszenie może istnieć i bez zarządu, aż do czasu konieczności złożenia jakiegoś sprawozdania. Wtedy członkowie się obudzą ( lub organ uprawniony do powołania prezesa), bo okaże się, że nikt inny niż prezes nie może danego dokumentu podpisać.


Termin zwołania nadzwyczajnego zebrania stowarzyszenia także powinien wynikać ze statutu. Proszę sprawdzić, na czyj wniosek takowe zebranie może być zwołane, w jakich sytuacjach, kto to robi oraz w jakim czasie od wpłynięcia wniosku lub zaistnienia określonej sytuacji.

 

Jeżeli w statucie nie ma takiej regulacji, nie ma obowiązku zwoływania nadzwyczajnego zebrania ani terminu na jego zwołanie lub wyznaczenia dnia odbycia. Gdyby wskutek Pana rezygnacji stowarzyszenie przestało być reprezentowane w sposób przewidziany statutem, a prezesa powołuje zgromadzenie – wtedy powinno ono być zwołane. Jednakże powszechnie obowiązujące przepisy nie ustalają terminu zwołania nadzwyczajnego zebrania w stowarzyszeniu celem wyboru członka zarządu stowarzyszenia w przypadku rezygnacji z pełnienia tej funkcji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Bogusław Nowakowski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu