.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zawarcie małżeństwa a alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

Mój syn jest od 10 lat po rozwodzie, z tego związku ma dziecko i płaci zasądzone alimenty. Obecnie związał się z kobietą, która ma 3 dzieci z poprzedniego związku. Syn zamierza zawrzeć małżeństwo z tą kobietą. Jego partnerka otrzymuje na dwoje dzieci alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, a jej najstarsze dziecko (18-letni syn) otrzymuje rentę z tytułu znacznej niepełnosprawności. Czy jej dzieci po zawarciu małżeństwa z moim synem nie stracą alimentów z Funduszu Alimentacyjnego? Czy po zawarciu związku małżeńskiego wspólne, zwiększone dochody mojego syna i tej kobiety będą brane pod uwagę przez Fundusz Alimentacyjny przy wyliczaniu dochodu na osobę w rodzinie? Czy niepełnosprawny syn nie straci renty socjalnej, jeśli będzie miał ojczyma? I ostatnie pytanie: gdyby w przyszłości ich małżeństwo się rozpadło, czy mój syn, jako ich ojczym, będzie miał wobec pasierbów obowiązek alimentacyjny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zawarcie małżeństwa a alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

Świadczenia na dzieci z Funduszu Alimentacyjnego a zawarcie związku małżeńskiego przez matkę

Zacznijmy od tego, że alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego to świadczenie, które jest przyznawane, gdy rodzic nie płaci alimentów, mimo że zostały one ustalone decyzją sądu. Z Funduszu Alimentacyjnego alimenty mogą być wypłacane jedynie na dzieci do 18 roku życia, przy czym jeżeli dziecko pobiera naukę, to okres ten przedłuża się do 25 roku życia.

 

Należy zdawać sobie sprawę, że zawarcie nowego związku małżeńskiego przez matkę dzieci, które otrzymują alimenty z Funduszu, w żaden sposób nie zwalnia ich biologicznego ojca z łożenia na ich utrzymanie. Przecież nie przestaje być ich ojcem, nawet jeśli rodzice są po rozwodzie, a matka ponownie wyjdzie za mąż.

 

Nie doszło do adopcji dzieci przez Pani syna, więc nie jest on w żadnym stopniu zobowiązany do łożenia na ich utrzymanie. Jednak zawarcie związku małżeńskiego przez Pani syna z wymienioną kobietą sprawi, że koszty wspólne (czyli koszty mieszkania, mediów itp.) będą dzielone na kilka osób, a więc na żonę, dzieci i męża. Wobec tego może się okazać, że w jakimś niewielkim stopniu zmniejszą się usprawiedliwione potrzeby dzieci. Zatem dzieci świadczeń nie utracą, co najwyżej może zmienić się trochę ich kwota.

 

Renata socjalna na niepełnosprawne, dorosłe dziecko a nowy związek małżeński matki

Renta socjalna od 1 czerwca 2018 r. wynosi 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wysokość renty podlega corocznej waloryzacji. To świadczenie nie zależy od osiąganego dochodu w rodzinie, podobnie jak zasiłek pielęgnacyjny czy świadczenie pielęgnacyjne, z którego zapewne korzysta partnerka Pani syna. Tylko w przypadku gdyby niepełnosprawny syn partnerki Pani syna zaczął zarabiać, renta socjalna uległaby odpowiedniej weryfikacji.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Alimenty od ojczyma

Gdyby w przyszłości małżeństwo Pani syna z wymienioną kobietą nie przetrwało i nastąpiłby rozwód, należałoby ewentualnie kwestię łożenia na jej dzieci rozpatrywać w oparciu o przesłankę zgodności obowiązku alimentacyjnego z zasadami współżycia społecznego (odsyłam do lektury art. 144 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Inaczej mówiąc, nałożenie na ojczyma alimentów jest możliwe, ale nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a za taką należałoby uznać sytuację, gdy pasierb zawsze jest wrogo nastawiony do swego ojczyma, nie wspiera go w życiu codziennym.

Proszę również nie zapominać, że alimenty zostały przysądzone od wciąż żyjącego ojca dzieci, ich matka również żyje, zatem w razie rozwodu brak byłoby tu podstawy dla płacenia alimentów przez Pani syna. Sytuacja byłaby odmienna, gdyby syn zdecydował się adoptować dzieci swojej partnerki.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu