.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrzymanie na 48 godzin - jak dowiedzieć się o co chodzi?

Mój kuzyn został dziś zatrzymany na 48 godzin w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 286 § 1 Kodeksu karnego. Nie mogę otrzymać informacji, o co dokładnie chodzi, dowiedziałem się jednak, że przyznał się do winy i okazał skruchę. Co mogę zrobić, aby kuzyn jak najszybciej opuścił areszt? Czy jest możliwość wpłacenia kaucji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymanie na 48 godzin - jak dowiedzieć się o co chodzi?

Zatrzymanie na 48 godzin podejrzanego o oszustwo

Jak wynika z treści pytania, Pana kuzyn został na razie zatrzymany na 48 godzin, co jeszcze nie oznacza, że prokurator wystąpi do sądu o zastosowanie wobec niego najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Na razie nie jest on jeszcze nawet podejrzany, to znaczy, że nie zostało wydane wobec niego postanowienie o przedstawieniu mu określonego zarzutu. W przeciągu trzech dni od chwili zatrzymania dowie się Pan, jakie kroki podejmie prokurator w tej sprawie, co umożliwi określoną reakcję i podjęcie prób „odzyskania wolności” dla kuzyna, gdyby pozostał w areszcie.

 

Przepis art. 286 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie: K.k.) stanowi, że „kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (przestępstwo oszustwa – przyp. aut.) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Grożąca Pańskiemu kuzynowi surowa kara może być, niestety, samoistną podstawą tymczasowego aresztowania.

Złożenie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu podejrzanego na 48 godzin

Z całą pewnością już na obecnym, wstępnym etapie można udać się do wybranego adwokata lub radcy prawnego, specjalizującego się w sprawach karnych, który w razie orzeczenia tymczasowego aresztowania złoży zażalenie na postanowienie o zastosowaniu tego środka zapobiegawczego i będzie służył pomocą prawną w trakcie prowadzonego śledztwa oraz ewentualnego późniejszego procesu. Samo zatrzymanie na 48 godzin również jest czynnością procesową, na którą można wnieść zażalenie (art. 246 § 1 Kodeksu postępowania karnego, w skrócie K.p.k.), żądając zbadania jego zasadności, legalności oraz prawidłowości.

 

Jak stanowi przepis art. 244 § 1 K.p.k., „policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo (jak wynika z okoliczności przypuszczenie to było uzasadnione – przyp. aut.), a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym”. „Zatrzymanego należy natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i przysługujących mu prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata, oraz wysłuchać go” (art. 244 § 2 K.p.k.). Kuzyn ma prawo rozmawiać z adwokatem, także bezpośrednio, ale zatrzymujący może zastrzec, że będzie przy tej rozmowie obecny.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przekazanie podejrzanego do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania

W ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania zatrzymany powinien zostać przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania, w przeciwnym razie powinien zostać natychmiast zwolniony. Jeśli w ciągu kolejnych 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania, także należy go natychmiast zwolnić (art. 248 § 1 i § 2 K.p.k.). Tak więc w najlepszym wypadku Pański kuzyn zostanie zwolniony po dwóch dobach od zatrzymania.

 

Trudno mi w tym momencie przewidywać, nie znając szczegółów sprawy, czy prokurator wystąpi o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że fakt, że kuzyn przyznał się do popełnienia danego czynu (czynów), pozwala przypuszczać, że tak surowy środek zapobiegawczy i zabezpieczający prawidłowy tok procesu nie będzie konieczny. Przez najbliższe 72 godziny pole manewru jest jednak dość ograniczone – można jedynie zaskarżyć samo zatrzymanie na 48 godzin, ewentualnie łącznie z zażaleniem na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratora. Nawet gdyby – w najgorszym wariancie – zastosowano wobec syna ten środek zapobiegawczy, to w każdym czasie można składać wniosek o uchylenie tego środka lub jego zamianę na inny (art. 254 § 1 K.p.k.). Orzeczenie tymczasowego aresztowania można, a nawet niekiedy trzeba kwestionować przed sądem drugiej instancji, zwłaszcza gdy istnieją przesłanki, aby od niego odstąpić, a sąd pierwszej instancji pomimo to orzekł ten środek (np. pociąga to za sobą wyjątkowo ciężkie skutki dla osoby lub jej najbliższej rodziny z uwagi na stan zdrowia podejrzanego).

Jaki środek zapobiegawczy może być zastosowany wobec podejrzanego?

Jeśli kuzyn nie zostanie tymczasowo aresztowany, to zapewne prokurator ustali inny środek zapobiegawczy. Może to być: poręczenie majątkowe (popularnie zwane kaucją), poręczenie społeczne, poręczenie osoby godnej zaufania, dozór policji, zawieszenie w czynnościach służbowych, zawieszenie w wykonywaniu zawodu, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem dokumentu uprawniającego do odbywania podróży zagranicznych. Tak więc zamiast środka, który w praktyce i w teorii procesu karnego uznaje się za ostateczność, organy ścigania mają do dyspozycji wiele innych środków zapobiegawczych, które zabezpieczają prawidłowy tok śledztwa lub dochodzenia oraz postępowania sądowego.

 

Szczegóły poręczenia majątkowego wynikają z postanowienia wydawanego przez prokuratora, dotyczy to także terminu jego realizacji. Poręczenie występuje zasadniczo pod postacią pieniędzy, choć ustawa dopuszcza jego złożenie w formie papierów wartościowych lub ustanowienia zastawu lub hipoteki (art. 266-270 K.p.k.). Celem poręczenia jest zapewnienie sprawnego przebiegu procesu i zapobiegnięcie utrudnianiu postępowania przez oskarżonego (podejrzanego). Gdyby nastąpiła ucieczka, ukrycie się lub inny sposób utrudniania postępowania, kwota złożona tytułem poręczenia ulegnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Sochaj-Majewska

Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie podatkowym, administracyjnym, prawie spółek handlowych, a także w problematyce dotacji unijnych. Udziela porad prawnych również z zakresu prawa Unii Europejskiej. Wiedzę prawniczą łączy ze znajomością analizy finansowej, dysponuje także uprawnieniami samodzielnego księgowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu