.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrzymanie samochodu przez policję z powodu podejrzenia że jest kradzione, co zrobić?

• Data: 13-01-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Policja zatrzymała nam samochód, bo było podejrzenie, że jest kradziony. Auto kupione od handlarza – wtedy 10 lat wstecz, dziś już kilkanaście. Auto zatrzymane. Po oględzinach okazało się, że kilka części pochodzi z innego pojazdu (kradzionego). Nie jesteśmy zamieszani w sprawę, a samochód został nam zwrócony jako osobie godnej zaufania. Jednak było to już kilka lat temu. Wnoszone było zażalenie do sądu, ale zostało oddalone. Ponieważ nie jesteśmy stroną w sprawie, to prokuratura milczy i nie możemy uzyskać informacji nawet o tym, czy sprawa nadal się toczy. Samochód trzeba co roku ubezpieczać, choć stoi już bez przeglądu technicznego. Jak można sprzedać takie auto, jak odzyskać prawo do niego, jak rozwiązać taką sytuację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymanie samochodu przez policję z powodu podejrzenia że jest kradzione, co zrobić?

Zacznę od tego, że sytuacje takie jak ta, w której Pani się znajduje, są niezwykle patowe i częstokroć ich rozwiązanie jest albo niemożliwe, albo zależy od dobrej woli i współpracy z organami. Z przesłanych przez Panią informacji nie wynika, że auto pochodzi z przestępstwa, wszak pisze Pani tylko o podejrzeniu pochodzenia części z kradzieży, a nie o skazaniu kogoś w tym zakresie.

Zezłomowanie pojazdu

Warto w tej sytuacji rozważyć zezłomowanie tegoż auta, by następnie je wyrejestrować i nie płacić ubezpieczenia. Nie ma gwarancji, że ta procedura się uda, skoro nie jest Pani jego formalną właścicielką, aczkolwiek niedawno mojej klientce przy współpracy z prokuraturą udało się w ten sposób załatwić podobną sprawę.

 

Zgodnie bowiem z art. 79 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

 

1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:

1) przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;

2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania (ale tu musi być wyrok skazujący za kradzież a z Pani opisu wynika, że takowego nie ma)

3) wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;

4) zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;

5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;

6) przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;

7) wycofania pojazdu z obrotu, o którym mowa odpowiednio w art. 41 rozporządzenia 167/2013, art. 46 rozporządzenia 168/2013 albo art. 51 rozporządzenia 2018/858.

1a.  W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela pojazdu będącego zbywcą albo nabywcą pojazdu wywożonego za granicę.

2. W przypadku przekazania przedsiębiorcy prowadzącemu stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącemu punkt zbierania pojazdów pojazdu innego niż określony w art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w celu jego wyrejestrowania, przedsiębiorca wydaje zaświadczenie o demontażu tego pojazdu, odpowiadające wymogom określonym dla zaświadczenia, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 tej ustawy.

3. W przypadku nieprzedłożenia przez właściciela pojazdu zaświadczenia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 tej ustawy, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie, organ rejestrujący, po upływie 30 dni od dnia otrzymania informacji od administratora danych i informacji zgromadzonych w ewidencji o przekazaniu przez stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów danych, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 16, dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu.

3a. W przypadku otrzymania informacji od organu właściwego do rejestracji pojazdów państwa członkowskiego, innego niż Rzeczpospolita Polska, o zarejestrowaniu pojazdu, organ rejestrujący dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu.

3b. Organ rejestrujący dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu w przypadku gdy wydane zostało pozwolenie czasowe na podstawie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a i właściciel pojazdu złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 74 ust. 6.

4. Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:

1) odzyskanego po kradzieży;

2) zabytkowego;

3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

4) ciągnika i przyczepy rolniczej;

5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, warunkiem wyrejestrowania pojazdu jest wniesienie przez właściciela pojazdu opłaty na rzecz gminy na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminach. Przepisu nie stosuje się do pojazdów Policji i jednostek ochrony przeciwpożarowej.

6. Minister właściwy do spraw administracji publicznej, uwzględniając w szczególności koszty ponoszone przez gminy związane z usuwaniem negatywnych skutków utraty pojazdu oraz kosztów związanych z usuwaniem wraków, określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty, o której mowa w ust. 5.

 

Tak naprawdę – jeśli nie ma wyroku skazującego za kradzież – pozostaje Pani skorzystanie z przesłanki wyrejestrowania auta na skutek jego zezłomowania. Wszak nigdy nie straciła Pani jego posiadania. Do zezłomowania auta potrzebne są konkretne dokumenty, a mianowicie:

 

  • dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy wystawiony przez wydział komunikacji, jeśli dowód został skradziony, zniszczony lub zatrzymała go policja,
  • karta pojazdu (jeśli była wydana),
  • dowód osobisty,
  • umowa sprzedaży,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę,
  • pisemne pełnomocnictwo ze zgodą na złomowanie pojazdu wystawione przez pozostałych współwłaścicieli jeśli auto ma ich kilku, jeśli osobiście nie mogą pojawić się w stacji demontażu.

 

Mając ww. dokumentację szuka Pani stacji demontażu, ale proszę bacznie sprawdzać, czy posiada on pozwolenie na działalność od marszałka województwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyrejestrowanie pojazdu

Po odstawieniu auta do stacji demontażu jej pracownik musi Pani wydać zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, a także unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, zaświadczenie o zezłomowaniu auta (dla Pani minimum 2). Następnie Pani ma obowiązek wyrejestrować auto w ciągu 30 dni w odpowiednim wydziale komunikacji – w miejscu ostatniej rejestracji. Sankcją jest kara finansowa do nawet 1 tys. zł. W wydziale komunikacji rzędzie należy przedstawić komplet następujących dokumentów: wniosek o wyrejestrowanie samochodu, dokument tożsamości, zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu ze stacji demontażu, dowód wniesienia odpowiedniej opłaty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), tablice rejestracyjne.

 

Kolejny krok to kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym celem załatwienia formalności związanych z zakończeniem obowiązku ubezpieczania auta, jak i złożenia wniosku zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Kontakt z prokuraturą

Na przykładzie sprawy mojej klientki, o której wspominałam wyżej, znaleziona przez nią stacja demontażu (oficjalna) domagała się pozwolenia z prokuratury na zezłomowanie pojazdu. Klientka zwróciła się z wnioskiem do prokuratury prowadzącej ówczesne postępowanie. Postanowienie prokuratury pozwoliło na kasację auta (tam klientka nie miała auta zarejestrowanego na siebie , bo wydział komunikacji odmawiał, więc po kasacji auta formalności było mniej, ale zawsze trzeba się udać do wydziału komunikacji i dowiedzieć, czy z ich strony nie wymagają jeszcze jakiś formalności związanych z kasacją auta za zgodą prokuratury, która umarza postępowanie z powodu niewykrycia sprawcy).

 

Oczywiście zawsze najlepsza opcja prawna to zwrot auta sprzedawcy z uwagi na rękojmię (wada auta) i niech on się martwi, ale to jak rozumiem niemożliwe – wszak minęło już tyle lat, czyli rękojmia wygasła.

 

Pozostaje próba zezłomowania auta albo np. uzyskanie zgody prokuratury na wyrejestrowanie auta i niepłacenie OC z mocy art. 79 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale tam musi być mowa o kradzieży, a nie o jej podejrzeniu, więc na to szanse są znikome.

 

Zalecam jednak pismo do prokuratury o zgodę na złomowane lub wskazanie, jak dalej postąpić z autem – organ nawet, gdy odmówi, częstokroć podsuwa dobre rozwiązanie w takiej patowej sytuacji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład klientki, która odzyskała dokumenty pojazdu.

Klientka miała podobną sytuację, w której pojazd nie był zarejestrowany na nią, ale po zgłoszeniu sprawy do prokuratury udało się uzyskać zgodę na kasację pojazdu. Dzięki współpracy z organami ścigania auto zostało zezłomowane, a formalności związane z wyrejestrowaniem załatwione bez większych trudności.

 

Przykład problemów ze złomowaniem pojazdu z podejrzeniem kradzieży.

Inny klient zmagał się z sytuacją, gdzie auto było podejrzane o pochodzenie z kradzieży, jednak brak wyroku skazującego sprawił, że jego próba zezłomowania pojazdu spotkała się z odmową. Po długotrwałej walce z ubezpieczycielem udało mu się odzyskać część składki OC, ale proces ten wymagał współpracy z prokuraturą.

 

Przykład trudności z wyrejestrowaniem auta po długim czasie.

Klient nabył pojazd, który później okazał się mieć wątpliwe pochodzenie, nie mógł go wyrejestrować bez pomocy organów. Po zwróceniu się o zgodę na złomowanie pojazdu do prokuratury uzyskał odpowiednie postanowienie, które pozwoliło na wyrejestrowanie auta i zakończenie obowiązku ubezpieczenia.

Podsumowanie

W sytuacjach, gdzie pojazd może pochodzić z przestępstwa lub ma wątpliwe pochodzenie, rozwiązaniem może być jego zezłomowanie. Choć proces ten jest skomplikowany, wymaga współpracy z prokuraturą oraz organami ścigania, w wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie zgody na kasację auta i wyrejestrowanie go z odpowiednimi formalnościami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne w sprawach związanych z zezłomowaniem pojazdów, w tym pomoc w uzyskaniu zgody prokuratury oraz wyrejestrowaniu auta. Zajmujemy się również doradztwem w kwestiach związanych z podejrzeniem pochodzenia pojazdu z przestępstwa i rozwiązaniem związanych z tym problemów prawnych.

Źródła:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu