Zatrudnienie w dwóch firmach a L4• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem zatrudniona w dwóch firmach. W jednej z nich pracowałam 20 lat i obecnie jestem w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia. W drugiej pracuję niespełna 2 miesiące i umowę mam jeszcze przez miesiąc. Również tę umowę mam zamiar wypowiedzieć i będę miała 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Planuję iść na L4 na tę firmę z 20-letnim stażem, gdyż dostałabym 80% pensji. Firma, w której teraz jestem, daje małe zarobki i nie mam szans na pozostanie tam dłużej. Czy na zwolnienie mogę iść z firmy, gdzie mam dłuższy staż pracy i lepsze zarobki, czy z tej, w której obecnie będę składać wypowiedzenie? |
Fot. Fotolia |
Dwa miejsca pracy a zwolnienie lekarskieJeśli obecnie jest Pani zatrudniona w dwóch firmach, to zwolnienie lekarskie powinna Pani przedstawić w tych dwóch miejscach pracy. Nie może bowiem być tak, że w jednej firmie przedstawia Pani zwolnienie, a w drugiej w tym czasie Pani pracuje.
Po pierwsze: jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego w jednym zakładzie pracy będzie Pani pracowała w drugim (zamiast tam też przebywać na zwolnieniu) – uzasadniało to będzie dyscyplinarne zwolnienie przez pracodawcę, któremu przedstawiła Pani zwolnienie lekarskie.
Po drugie: zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372) –ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Czy można być na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy i równocześnie przychodzić do drugiej pracy?Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1999 r. (II UKN 467/98) w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy, może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim tylko wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia.
Słowem, jeśli w jednej pracy przedstawi Pani zwolnienie lekarskie, a w drugiej dalej będzie przychodzić do pracy bez stosownej opinii lekarza, ZUS odbierze Pani zasiłek za cały okres choroby.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale