Zatrudnienie u tego samego pracodawcy a długość okresu wypowiedzenia• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam umowę o pracę na czas określony na nowym stanowisku pracy. Umowę podpisałem pół roku temu i obowiązuje jeszcze przez 6 miesięcy. W umowie zawarto klauzulę o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Byłem już wcześniej zatrudniony u tego pracodawcy, miałem 2 umowy na 16 miesięcy, ale z przerwą 7 miesięcy. Czy mogę złożyć wypowiedzenie z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, czy obowiązuje mnie dłuższy okres? |
|
Jaki jest okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony?Od lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umów na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umów na czas nieokreślony i wynosi – zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666):
Czy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy?Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/022) – przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Oznacza to, że należy wliczać okresy zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na tryb ustania stosunku pracy oraz ewentualne przerwy w zatrudnieniu. Pogląd ten zachowuje aktualność również w obecnym stanie prawnym w odniesieniu do umowy terminowej zawartej po zmianie przepisów.
Tak więc okresy Pana poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy także należy wliczyć do stażu pracy decydującego o długości okresu wypowiedzenia. Obecnie przekroczył Pan już 3 lata zatrudnienia, zatem Pana wypowiedzenie wynosi 3 miesiące.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|