.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrudnienie przez męża na pół etatu

Mąż prowadzi firmę i nieraz mu pomagam. W związku z powyższym maż chciałby zatrudnić mnie na pół etatu, nadmieniam, że posiadam zatrudnienie na pełen etat – na czas nieokreślony z odprowadzaniem pełnych składek. Czy małżonek może mnie zatrudnić na pół etatu, biorąc pod uwagę najważniejsza rzecz, iż posiadamy rozdzielność majątkową? Na wspólnym gospodarstwie domowym mąż prowadzi biuro oraz ma zarejestrowaną firmę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrudnienie przez męża na pół etatu

Fot. Fotolia

Zatrudnienie współmałżonka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Współmałżonek może ważnie zatrudnić współmałżonka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak zatrudnienie to będzie wiązało się z innymi od pracowniczych składkami na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 8 ust. 2 jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Na gruncie art. 9 ust. 2. osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, w tym m.in. osoba prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osoba z nimi współpracującymi, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń, z zastrzeżeniem ust. 2c i 7. W tym miejscu należy wskazać, iż istnieje możliwość objęcia Pani dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym na Pani wniosek z tytułu współprowadzenia działalności gospodarczej.

 

Art. 18 ust. 5d stanowi, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracującymi, stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Praca małżonka podatnika świadczona w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej

W tym miejscy wskazać należy, iż w takim przypadku brak jest możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki ZUS. W Pani sytuacji jest Pani zatrudniona w innym miejscu na podstawie umowy o pracę na cały etat, gdzie oprowadzane są składki chorobowe. Okoliczność ta powoduje, iż będzie Pani podlegać obowiązkowi opłaty samej składki zdrowotnej z tytułu współprowadzenia działalności gospodarczej.

Zatrudnienie współmałżonka wiąże się również z ograniczeniami w możliwości zakwalifikowania wypłacanego współmałżonkowi wynagrodzenia z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu. Na gruncie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

 

Praca małżonka podatnika świadczona w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej niezależnie od tego, w jakiej formie jest wykonywana (czy to bezumownie, czy też na podstawie umowy o pracę, czy też umowy-zlecenia lub umowy o dzieło) jej wartość, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lutego 2001 r., sygn. akt I SA/Gd 2349/98).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Kinga Karaś

Adwokat świadczący usługi prawne zarówno na rzecz osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka lub współautorka wielu artykułów naukowych i monografii. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu Master 2 Uniwersytetu w Orleanie. Ukończyła Szkołę Prawa Francuskiego, Szkołę Prawa Kontynentalnego w Paryżu. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz prawie cywilnym a w szczególności w szeroko pojętym prawie nieruchomości (Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie, umowy deweloperskie, umowy o roboty budowlane itp.).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu