Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej a diety• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Trzy lata temu zostałem zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w charakterze spawacza z oddelegowaniem do pracy we Francji. Pierwsza umowa o pracę określała wynagrodzenie w kwocie 1600 zł brutto oraz był aneks do umowy określający zasady wynagrodzenia pracy we Francji. Kwota wynagrodzenia wynosiła: 2,88 euro/godz. + 6,12 euro diety za każdą przepracowaną godzinę. Po 18 miesiącach pracy za granicą agencja zmieniła warunki zatrudnienia. Obecna umowa inaczej określa zasady zatrudnienia: 1/8 etatu z wynagrodzeniem 220 zł/brutto oraz aneks do umowy określający zasady wynagrodzenia pracownika oddelegowanego do pracy za granicą w kwocie 16 euro/godz. brutto. Moje pytanie dotyczy diet, których agencja nie wypłaca. Czy w przedstawionej sytuacji te diety nam przysługują, czy nie? Koszty zakwaterowania pokrywa pracodawca z Francji. Na paskach moich miesięcznych wynagrodzeń jest napisane, że odliczono od podatku i składek ZUS 30 diet (liczba 30 jest zmienna, w zależności ile dni byłem za granicą.) |
|
Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowejZagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników przez agencje pracy tymczasowej oraz ich kierowania do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.). Z przepisów tej ustawy wynika, że agencja zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie terminowych umów o pracę (tj. na czas określony albo na czas wykonywania określonej pracy), wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Zatem agencja dokonuje wyboru formy zatrudnienia pracownika po uzgodnieniu z pracodawcą użytkownikiem szczegółowych warunków pracy, jaka będzie wykonywana. Zgodnie zaś z art. 22 § 11 Kodeksu pracy (K.p.), który ma zastosowanie również do pracy tymczasowej, zatrudnienie w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy należy uznać za zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, niezależnie od nazwy, jaką strony nadały umowie.
Agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia polskich obywateli mających miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową w Polsce, ma podpisaną umowę na przykład z francuskim pracodawcą użytkownikiem, jednak to agencja pokrywa zawsze koszty wynagrodzenia. Wypłata wynagrodzenia pracowników odbywa się w walucie polskiej.
Podróż służbowa czy oddelegowaniem do pracy za granicę?Natomiast kwestia dodatkowych świadczeń (np. diet) wiąże się w Pana przypadku z koniecznością bardzo ważnego rozróżnienia, czy mamy tu do czynienia z kwalifikowaniem wyjazdu jako podróży służbowej, czy też oddelegowaniem do pracy za granicę. Od tego zależą uprawnienia pracownika. Nie da się ukryć, że w praktyce bardzo trudno rozróżnić te dwie sytuacje, w szczególności gdy pobyt pracownika za granicą trwa wiele miesięcy, ale warto pamiętać, że oddelegowanie pracownika w odróżnieniu do podróży służbowej polega na zmianie miejsca wykonywania pracy. Może ono nastąpić albo na podstawie odrębnego porozumienia zawartego z pracownikiem, albo w trybie polecenia służbowego.
Natomiast podróżą służbową poza granice kraju jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika. Definicję podróży służbowej zawiera art. 775 K.p., wskazując, że jest nią wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Przepisy prawa pracy nie limitują przy tym czasu trwania takiej podróży.
Dieta nie przysługuje pracownikowi, który został oddelegowanyA zatem kryterium rozróżniającym przy ocenie, z czym mamy do czynienia, jest to, czy zostało zmienione stałe miejsce wykonywania pracy. Jeżeli Pana pracodawca zawarł z Panem porozumienie zmieniające (aneks do umowy o pracę ), w którym wskazał jako miejsce pracy placówkę za granicą, to mamy do czynienia z Pańskim oddelegowaniem. Oddelegowanie wiąże się z tym, iż nie przysługują Panu diety i inne świadczenia związane z podróżą służbową. O ile pracodawca nie postanowi inaczej, co do zasady, przysługuje tylko wynagrodzenie za pracę. Inne świadczenia, jakie otrzymywałby Pan przy oddelegowaniu (np. koszt wynajmu mieszkania w miejscu świadczenia pracy) mogą być przyznane przez pracodawcę wyłącznie na zasadzie dobrowolności.
Zwolnienia w podatku dochodowym dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicąZgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. – wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15. Zatem w przypadku oddelegowania pracowników, jeżeli dany kraj jest dla nich aktualnie miejscem świadczenia pracy, nie przysługują diety i inne świadczenia związane z podróżami służbowymi, przysługują im jedynie:
Świadczenia z tytułu podróży służbowejInny zakres Pańskich uprawnień wynikałby z faktu odbycia podróży służbowej – o ile pracodawca nie podpisał z Panem porozumienia zmieniającego (aneksu) wskazującego inne miejsce wykonywania pracy. W przypadku podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów z nią związanych. Do świadczeń z tytułu podróży służbowej należą, oprócz diet, również ryczałty za nocleg i poruszanie się środkami komunikacji miejscowej, zwrot kosztów podróży własnym samochodem (tzw. kilometrówka) i pokrycie innych uzasadnionych wydatków.
Podróż służbową poprzedza wydanie przez pracodawcę polecenia wyjazdu. Sam wyjazd musi być związany z realizacją konkretnego zadana służbowego.
Treść umowy o pracę i aneksuProszę zatem sprawdzić w umowie o pracę, czy Pański pracodawca (agencja pracy tymczasowej) zobowiązał się dodatkowo do pokrywania kosztów podróży służbowych oraz do wypłacania stosownych diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych, według przepisów i stawek polskich. Jeżeli tak, to jest to podstawa wystąpienia o zwrot kosztów, ale tylko wtedy jeżeli uznamy, iż nie został Pan oddelegowany do Francji, ale był to kilkumiesięczny wyjazd służbowy. W przypadku bowiem oddelegowania przysługuje Panu wyłącznie samo wynagrodzenie za pracę.
Brak aneksu do umowy o pracę o oddelegowaniu Pana do pracy we Francji mógłby wskazywać na to, że pracodawca może traktować tę pracę jako podróż służbową. Dlaczego tak jest? – ano z powodu zróżnicowania konsekwencji w zakresie PIT i ustalenia podstawy wymiaru składek ZUS. Pracodawcy wolą wysyłać pracowników do pracy za granicą, kwalifikując ją jako podróż służbową. Skoro zatem nie posiada Pan aneksu, który oddelegowuje Pana do świadczenia pracy w innym miejscu, to prawdopodobnie agencja stosuje podróż służbową, ale to mogłoby wynikać z Pana umowy o pracę, aneksu, ewentualnie z paska wypłat. Skłonna jestem uznać, że agencja obecnie zastosowała jednak formę oddelegowania, skoro nie nalicza diet, a liczba 30, o której Pan wspomina, może oznaczać również dobrze 30% diety odliczonej od przychodu. Trudno to zdecydowanie stwierdzić, przy dość skąpych informacjach z Pana strony. Te 30% ma znaczenie jedynie rachunkowe dla prawidłowego obliczenia Pana przychodu.
Proszę sprawdzić, czy miejscem wykonywania pracy przez Pana jest siedziba agencji położona w Polsce. Do pracy poza siedzibę pracodawcy pracownicy oddelegowani są na podstawie delegacji służbowych (podróż służbowa) i tylko w tym wypadku przysługują im diety.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale