Zatarcie skazania za karę grzywny• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Zostałem skazany przez sąd w 2014 r.* na karę grzywny za niezapłacenie podatku od wynagrodzeń (jako prezes firmy w upadłości). Kiedy nastąpi zatarcie skazania? |
Fot. Fotolia |
Kara grzywny a zatarcie skazaniaPodstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).
Podaje Pan, że został skazany w 2014 r. na karę grzywny, ale brak informacji, kiedy zapłacił Pan tę grzywnę, o ile w ogóle to nastąpiło.
Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 1 lipca 2015 r.: „Do skazań prawomocnymi wyrokami wydanymi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w przedmiocie zatarcia skazania stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, chyba że okres zatarcia skazania upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli jednak według przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą okres zatarcia skazania upłynąłby przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zatarcie skazania następuje z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.”
W Pana przypadku, jak mniemam, do zatarcia skazania nie doszło pod rządami uprzedniej treści Kodeksu karnego, a zatem zastosowanie znajdzie art. 107 § 4a K.k.
Zgodnie z jego treścią w razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jak wynika z treści tego przepisu zatarcie skazania nastąpi z mocy prawa, a zatem nie musi Pan składać żadnych wniosków, by skazanie uległo zatarciu. Problem w tym, że ów rok liczony jest od dnia wykonania kary. Dopiero od tej daty liczony będzie rok. Nie ma zatem znaczenia, kiedy wyrok się uprawomocnił. Wcześniej nie nastąpi zatarcie skazanie, dopóty nie zostanie zapłacona grzywna.
Opis sprawy z lutego 2016 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale