Zasiedzenie udziału spadkowego w nieruchomości

• Data: 07-10-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

W 1986 roku ja i mąż zamieszkaliśmy w zakupionym za gotówkę mieszkaniu spółdzielczym. W 2001 roku w styczniu nastąpił rozwód. Podziału majątku nie było. W 2001 roku w sierpniu były mąż zmarł. W mieszkaniu nadal mieszkam ja i syn X z tego małżeństwa. W 2022 roku nieślubny syn Y byłego małżonka złożył oświadczenie o przyjęciu spadku, komornik sporządził spis inwentarza, sprawa sądowa trwa. Rozumiem, że 1/2 mieszkania należy do mnie, czyli do byłej żony, a druga połowa do dwóch synów, wspólnego ze zmarłym i nieślubnego. Czy syn X może złożyć wniosek o zasiedzenie, aby nie spłacać tej 1/4 wartości przyrodniemu bratu, z którym nie miał kontaktu od dnia śmierci ojca?

Zasiedzenie udziału spadkowego w nieruchomości

Zasiedzenie udziału spadkowego

Tak, oczywiście, syn może zasiedzieć udział spadkowy po zmarłym tacie w całości. Jednak syn obecnie znajduje się w złej wierze, a więc ma świadomość, iż cały udział nie należy do niego, a więc okres zasiedzenia wynosi 30 lat od śmierci jego taty. Co do zasady zasiedzenie nastąpi więc w 2031 r.

Zgodnie z treścią art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”.

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności rzeczy przez długotrwały upływ czasu związany z wykonywaniem uprawnień właścicielskich przez osobę niebędącą właścicielem (posiadacza samoistnego). Posiadanie samoistne oznacza stan władztwa nad rzeczą odpowiadający posiadaniu właścicielskiemu. Posiadacz samoistny włada rzeczą „jak właściciel” (zob. art. 336 K.c.). Wykonuje zatem faktycznie uprawnienia składające się na treść prawa własności (zob. art. 140 K.c.). W szczególności korzysta z nieruchomości z wyłączeniem innych osób, pobiera pożytki i dochody, a także uważa się za uprawnionego do rozporządzenia nią (zob. np. post. SN z 8.10.2008 r., sygn. akt V CSK 146/08).

Nabycie prawa do nieruchomości

Z uwagi na powyższe okres ten należy liczyć od momentu, kiedy zmarł były mąż, albowiem od tego momentu może syn zasiedzieć udział w masie spadkowej. Do czasu bowiem, gdy mąż żył – udział był jego. Zgodnie z § 2 powyższej regulacji „Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”.

Z uwagi na powyższe ważny jest okres posiadania nieruchomości jako jedyny właściciel, a więc po śmierci byłego męża. W Pani przypadku należy mówić o 30 latach posiadania nieruchomości w złej wierze, albowiem syn ma świadomość, iż nieruchomość nie należy do niego, a jest jej wielu współwłaścicieli, w tym jego brat. Dlatego obecnie nie doszło jeszcze do zasiedzenia – do zasiedzenia dojdzie w 2031 r.

Dlatego proponuję albo porozumieć się z synem byłego męża, albo postarać się wydłużać wszelkie postępowania, oczekując do momentu zasiedzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zasiedzenie po zmarłym ojcu

Krzysztof odziedziczył po zmarłym ojcu mieszkanie, w którym mieszkał od jego śmierci. Krzysztof wiedział, że nie tylko on, ale również jego rodzeństwo ma prawo do spadku. Zdecydował się nie informować ich o swoich zamiarach i przez 30 lat regularnie płacił rachunki oraz dbał o nieruchomość, traktując ją jak swoją własną. W związku z tym zasiedzenie jego udziału nastąpiło dopiero po 30 latach, ponieważ było w złej wierze.

Działka odziedziczona po dziadku

Marek odziedziczył działkę po zmarłym dziadku, jednak miał dwóch kuzynów, którzy również mieli prawo do spadku. Marek, świadomy tego, że nie jest jedynym właścicielem, postanowił korzystać z działki przez 30 lat, uprawiając ją i zbierając plony. Po upływie tego okresu, w wyniku braku sprzeciwu ze strony kuzynów, Marek mógł ubiegać się o zasiedzenie.

Własność po zmarłym mężu i konflikt z teściem

Maria po śmierci swojego męża przejęła dom, w którym wspólnie mieszkali. Wiedziała, że dom był częścią masy spadkowej, w której teść również miał udział. Maria postanowiła zamieszkać w domu, opłacając wszystkie rachunki i dbając o jego utrzymanie. Choć zdawała sobie sprawę z tego, że nie jest jedyną właścicielką, przez 30 lat traktowała nieruchomość jak swoją, nie informując teścia o swoich planach. Jej sytuacja była skomplikowana, ponieważ teść czasami zgłaszał roszczenia do domu, ale nie podejmował działań prawnych. Jednakże Maria mogła zasiedzieć udział w domu dopiero po 30 lat od śmierci jej męża.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie dotyczące zasiedzenia udziału spadkowego. Zasiedzenie to sposób nabycia własności nieruchomości przez długotrwałe posiadanie, które może trwać 20 lat w przypadku posiadania w dobrej wierze, ale 30 lat w przypadku złej wiary. Zgodnie z art. 172 § 1 K.c. osoba, która posiada nieruchomość jako posiadacz samoistny, nabywa jej własność po upływie określonego czasu, nawet jeśli nie jest jej właścicielem.

Oferta porad prawnych

Masz pytania dotyczące zasiedzenia udziału spadkowego? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w zrozumieniu skomplikowanych przepisów Kodeksu cywilnego! Nasi prawnicy pomogą Ci przeanalizować Twoją sytuację oraz wskażą możliwe jej rozwiązania. Nie czekaj – już dziś napisz do nas!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r., sygn. akt V CSK 146/08