.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zaproszenie do Polski obywatela Białorusi, warunki uzyskania wizy, zakwaterowanie a długość pobytu

• Data: 18-10-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Chciałbym zaprosić kolegę z Białorusi do Polski w celu odwiedzin. Gwarancją zakwaterowania byłaby rezerwacja hotelowa na moje imię i nazwisko. Jeżeli w zaproszeniu wpisałbym, że gwarantuje zakwaterowanie na okres 7 dni, czy kolega z Białorusi dostałby wizę na rok, czy tylko w tej dacie, którą wpisałem w zaproszeniu i tylko w tej dacie mógłby przyjechać do Polski? A gdyby dostał wizę na rok, czy wtedy legalnie mógłby przyjeżdżać do Polski, skoro w zaproszeniu wpisałem zakwaterowanie tylko na 7 dni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zaproszenie do Polski obywatela Białorusi, warunki uzyskania wizy, zakwaterowanie a długość pobytu

Akty prawne regulujące krajową i unijną politykę wizową

Na wstępie wskazuję, że kwestie wizy oraz ewentualnie ruchu bezwizowego uregulowano m.in. w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach oraz w Rozporządzeniu Parlamentu europejskiego i Rady (UE) 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018 r. wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu. Zgodnie z treścią Załącznika I do wymienionego rozporządzenia Białoruś znajduje się na iście krajów, których obywatele muszą posiadać wizę przy przekraczaniu granic.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odwiedziny obywatela Białorusi – wniosek wizowy

W celu otrzymania wizy na dany okres należy wykazać m.in. możliwość zakwaterowania lub też środki na pokrycie kosztów takiego zakwaterowania przez cały okres. Wobec tego nie widzę podstaw, aby wydano Pańskiemu koledze wizę na rok, jeżeli będzie miał zapewnione zakwaterowanie wyłącznie przez 7 dni.

 

Zaznaczam, że dokumentami uzupełniającymi do wniosku wizowego są:

 

  1. dokument potwierdzający cel podróży,
  2. dokument potwierdzający posiadanie odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania przez cały okres planowanego pobytu oraz na pokrycie kosztów powrotu do państwa pochodzenia lub zamieszkania, lub na pokrycie kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które na pewno udzieli pozwolenia na wjazd albo dokumenty potwierdzające, że środki te może legalnie zdobyć,
  3. dokument dotyczący zakwaterowania lub posiadania środków finansowych na pokrycie kosztów zakwaterowania,
  4. dokument pozwalający ocenić, że osoba wnioskująca o wizę opuści terytorium strefy Schengen przed upływem terminu ważności wizy.

 

Dopiero przedstawienie kompletu dokumentów pozwala organowi wydać rozstrzygnięcie w sprawie, czyli wydać wizę.

 

Wiza długoterminowa

Natomiast do wielokrotnego wjazdu uprawnia zazwyczaj tzw. wiza długoterminowa, która wskazuje na naklejce wizowej, ile razy można wjechać do Polski.

 

Na marginesie dodam, że w odpowiedzi na sytuację polityczną w Białorusi, Polska uruchomiła specjalne programy wsparcia, które umożliwiają łatwiejsze uzyskanie wiz humanitarnych lub specjalnych dokumentów pobytowych.

Przykłady z życia wzięte

Zaproszenie na wizytę turystyczną: Anna, mieszkanka Warszawy, zaprosiła swojego przyjaciela z Białorusi, Igora, na tygodniowy pobyt w Polsce. W zaproszeniu zapewniła, że pokryje koszty jego zakwaterowania w hotelu na 7 dni. Igor złożył wniosek wizowy, przedstawiając zaproszenie i rezerwację hotelową, ale otrzymał wizę tylko na okres obejmujący ten tydzień. Oznaczało to, że po wygaśnięciu wizy musiałby opuścić Polskę, a w razie ponownego przyjazdu musiałby starać się o nową wizę.

 

Próba uzyskania wizy na dłuższy okres: Michał, obywatel Białorusi, został zaproszony przez swojego polskiego kolegę na wakacyjny pobyt w Polsce. Zaproszenie obejmowało 10 dni zakwaterowania w pensjonacie. Michał liczył, że na podstawie tego zaproszenia uda mu się otrzymać wizę na rok. Jednak po złożeniu wniosku okazało się, że wiza została wydana jedynie na okres odpowiadający zaproszeniu, co pozwalało na jednorazowy pobyt w Polsce.

 

Kwestia zakwaterowania a wiza długoterminowa: Natalia chciała pomóc swojej przyjaciółce z Białorusi, Oldze, w uzyskaniu wizy długoterminowej, by ta mogła odwiedzać Polskę regularnie. W zaproszeniu Natalia zagwarantowała zakwaterowanie na 14 dni. Olga, składając wniosek o wizę, została poinformowana, że warunkiem uzyskania długoterminowej wizy jest przedstawienie nie tylko zaproszenia, ale także dowodu na możliwość zakwaterowania lub wystarczających środków finansowych na cały okres pobytu, co obejmuje każdorazowy wjazd do Polski.

Podsumowanie

Zaproszenie obywatela Białorusi do Polski wymaga spełnienia określonych warunków, takich jak zapewnienie zakwaterowania oraz posiadanie odpowiednich środków finansowych. Długość wizy zależy od czasu wskazanego w zaproszeniu, a w przypadku chęci uzyskania wizy długoterminowej konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów dotyczących zakwaterowania i finansów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących zaproszeń cudzoziemców do Polski, uzyskiwania wiz i spełniania wymogów prawnych związanych z pobytem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach - Dz.U. 2013 poz. 1650

2. Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018 r. wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu