Konsekwencje zameldowania tymczasowego osoby w mieszkaniu• Autor: Barbara Wallas |
Myślę o zameldowaniu tymczasowym obcej osoby w moim mieszkaniu. Czy meldunek wpłynie to na wysokość opłat czynszowych? Jaka jest droga informacji o zameldowaniu od faktu zgłoszenia tego w urzędzie - czy informacje o meldunku dotrą do urzędu skarbowego, spółdzielni mieszkaniowej, czy muszę zgłosić zameldowane w spółdzielni? Z czym muszę się liczyć i co daje meldunek tymczasowy? Proszę o informacje jakie są konsekwencje zameldowania tymczasowego osoby w mieszkaniu.
|
|
Obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu stałegoZgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r o ewidencji ludności i dowodach osobistych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.) „osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego”. Zameldowanie na pobyt czasowyZgodnie z art. 7 powołanej wyżej ustawy „pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem”.
Stosownie do art. 8 ust. 1 „osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 3 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego”. Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiąceW myśl art. 9 ust. 2a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych „przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu”. Obowiązek właściciela do potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokaluZgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy „właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące w tym lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu”. Zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące krok po krokuZgodnie z § 5 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (Dz. U. z 2010 r. Nr 257 poz. 1743) „dokonując zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące, osoba zgłasza w organie gminy dane, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, oraz zamierzony okres pobytu przez wypełnienie i podpisanie formularza «Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące»”.
Odpowiadając na Pana pytania, analiza powyższych przepisów oznacza dla Pana, iż w praktyce będzie to wyglądało tak:
Obowiązek poinformowania spółdzielni o ilości osób zamieszkujących w mieszkaniuOdnośnie spółdzielni mieszkaniowej:
Reasumując należy wskazać, iż dokonując zameldowania tymczasowego na pobyt trwający ponad 3 miesiące (z uwagi również na to, iż do wniosku urząd meldunkowy zażąda umowy najmu), należy liczyć się z tym, że urząd skarbowy może wejść w posiadanie informacji o zameldowaniu tymczasowym dodatkowych osób. Odrębna kwestią jest tutaj, jak zawsze, fakt konsekwencji podatkowych ujawnionych w toku kontroli podatkowej (która jak wiadomo może być ale nie musi).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Barbara Wallas Doradca podatkowy (nr 11260), absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Specjalizuje się w prawie podatkowym, zwłaszcza w opodatkowaniu zbycia nieruchomości i zorganizowanych przedsiębiorstw. W zakres jej zainteresowań wchodzą także kontrole podatkowe, szczególnie dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie procedur gospodarczych (w tym prowadzenie składu podatkowego) oraz procedur administracyjnych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale