Zameldowanie na pobyt stały a wyjazd za granicę: jakie mam prawa?

• Data: 02-09-2024 • Autor: Kamil Lewiński

Jestem zameldowana na pobyt stały od urodzenia i wyjechałam za granice w celach zarobkowych. Planuję powrót za 2 lata. Czy może mnie ktoś wymeldować z miejsca pobytu stałego? Nie jest to moje mieszkanie.

Zameldowanie na pobyt stały a wyjazd za granicę: jakie mam prawa?

Obowiązek meldunkowy w Polsce

Na wstępie wskazuję podstawę obowiązku meldunkowego. Ustawa o ewidencji ludności:

Art. 24. [Treść i wykonywanie obowiązku meldunkowego]

1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.

2. Obowiązek meldunkowy polega na:

1) zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;

2) wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego;

3) zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem art. 36. [wklejam także poniżej treść art. 36]

Widzimy zatem, że wypełnieniem obowiązku meldunkowego jest zatem także zgłoszenie wyjazdu za granicę na okres ponad 6 miesięcy. Jak rozumiem, dokonywała Pani takiego zgłoszenia.

Art. 36. [Obowiązek zgłoszenia wyjazdu za granicę]

1. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.

2. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.

3. Zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego na piśmie utrwalonym w postaci:

1) papierowej, w organie gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, opatrzonym własnoręcznym podpisem, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) elektronicznej – na formularzu opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, o którym mowa w art. 28 ust. 1, pod warunkiem otrzymania dowodu, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

4. Obywatel polski w terminie, o którym mowa w ust. 3, może dokonać zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

5. Jedno z rodziców może dokonać zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, dziecka pozostającego pod jego władzą rodzicielską przy użyciu usługi, o której mowa w ust. 4, jeżeli w rejestrze PESEL przy danych dziecka zamieszczono numer PESEL tego z rodziców, które dokonuje zgłoszenia wyjazdu lub powrotu.

6. Zgłoszenie wyjazdu lub powrotu w przypadku, o którym mowa w ust. 5, wymaga złożenia przez tego z rodziców, które dokonuje zgłoszenia wyjazdu lub powrotu, oświadczenia o pozostawaniu dziecka pod jego władzą rodzicielską.

7. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zamieszcza w nim klauzulę następującej treści: »Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia«. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Musimy także pamiętać, że by być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy, należy posiadać tytuł prawny do lokalu, tj. być właścicielem, najemcą, jakkolwiek inaczej korzystać z nieruchomości, np. za zgodą właściciela. Wymeldować może nas za to właściciel mieszkania, jeżeli osoba wymeldowywana opuściła to miejsce, nie posiada tytułu prawnego oraz nie planuje powrotu do tego mieszkania.

Zgłoszenie wyjazdu zagranicznego

Jednak zgłoszenie wyjazdu spełnia wymogi obowiązku meldunkowego. Po powrocie taki powrót także należy zgłosić i zameldować się na pobyt stały lub tymczasowy. Aby tego dokonać – jeżeli nie posiadamy własnego mieszkania – musimy dysponować umową najmu lub chociażby pisemną zgodą właściciela na zameldowanie nas pod danym adresem. Wniosek wraz z tym pisemnym dokumentem składamy przez internet lub w urzędzie.

Przez Internet zgłaszamy meldunek tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace, a wyjazd za granicę tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-wyjazd-za-granice

Podsumowując zatem, obowiązek meldunkowy istnieje, jednak zgłoszony za granicę wyjazd wypełnia ten obowiązek. Pani rodzina, która jest właścicielem nieruchomości, może Panią wymeldować, jeżeli opuściła Pani to mieszkanie, nie planuje do niego wracać oraz nie posiada innego tytułu prawnego do tej właśnie nieruchomości.

Co więcej, sugeruję kontakt z urzędem, który wydał to pismo – tam wskazany jest numer telefonu, pod który może Pani się skontaktować i opisać sytuację. Urzędnik podpowie, czy wymagana będzie odpowiedź pisemna, czy wystarczy im kontakt telefoniczny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna od kilku lat mieszka za granicą, gdzie wyjechała w celach zarobkowych. Jest zameldowana na pobyt stały w Polsce w mieszkaniu, które należy do jej rodziców. Choć planuje wrócić do Polski za dwa lata, jej rodzice postanowili wymeldować ją z mieszkania, obawiając się, że w przyszłości mogą mieć trudności z wynajęciem pokoju lub sprzedażą nieruchomości. Anna dowiedziała się, że jako właściciele mieszkania mają prawo ją wymeldować, jeśli nie przebywa w tym lokalu i nie ma zamiaru do niego wrócić.

Tomasz wyjechał do Wielkiej Brytanii na studia i zamieszkał tam na stałe. W Polsce był zameldowany na pobyt stały w domu swoich dziadków. Po kilku latach dziadkowie postanowili sprzedać dom i kupić mniejsze mieszkanie. Aby przeprowadzić transakcję, musieli wymeldować Tomasza, który już od dawna nie mieszkał w Polsce i nie miał żadnego tytułu prawnego do ich nieruchomości. Tomasz zgodził się na wymeldowanie, wiedząc, że jego wyjazd na stałe za granicę oznaczał obowiązek zgłoszenia takiej zmiany.

Ewa, która od kilku miesięcy pracuje we Włoszech, zameldowana była w Polsce na pobyt stały w mieszkaniu wynajmowanym wspólnie ze swoim partnerem. Po wyjeździe Ewy, partner postanowił zakończyć najem i wyprowadzić się do innego miasta. Wynajmujący, zgodnie z przepisami, musiał wymeldować Ewę z adresu zamieszkania, ponieważ nie miała ona już żadnego tytułu prawnego do lokalu i nie planowała powrotu do tego miejsca. Ewa, aby być w zgodzie z obowiązkami meldunkowymi, zgłosiła swój wyjazd za granicę, co automatycznie oznaczało jej wymeldowanie.

Podsumowanie

Obowiązek meldunkowy w Polsce jest nadal aktualny i dotyczy zarówno pobytu stałego, jak i czasowego. W przypadku wyjazdu za granicę na dłużej niż 6 miesięcy, należy zgłosić ten fakt odpowiednim organom, co spełnia wymogi meldunkowe. Właściciel nieruchomości ma prawo wymeldować osobę, jeśli opuściła ona lokal, nie posiada do niego tytułu prawnego i nie planuje powrotu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w sprawach meldunkowych lub innych kwestiach prawnych? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85