Założenie księgi wieczystej dla działki rekreacyjnej• Autor: Bogusław Nowakowski |
Kupuję jedną z trzech wydzielanych przez podział działek rekreacyjnych. Po czyjej stronie leży założenie księgi wieczystej dla wydzielonej działki? Jak zagwarantować swobodny dojazd do swojej działki i do linii brzegowej jeziora? |
|
Przez kogo powinna być założona księga wieczysta dla nieruchomości?Księga wieczysta dla nowej nieruchomości powinna być założona przez jej właściciela. W opisanej sytuacji nieruchomość ma trzy działki (po podziale) i urządzona księgę wieczystą.
W takiej sytuacji zwyczajowo przy sprzedaży jednej działki w akcie notarialnym zawierany jest wniosek o wyłączenie zbywanej działki z istniejącej księgi wieczystej oraz urządzenie dla niej nowej księgi. Koszty założenia nowej księgi pokrywa kupujący jako osoba wnosząca o wyłączenie zakupionej działki i urządzenie dla niej nowej księgi wieczystej.
Niezależny od tego jest koszt wpisu właściciela – 200 zł – ponoszony przez nabywcę (bo to on jest wpisywany).
Stosownie do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
„Art. 42. 1. Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
2. Jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych. (…)
Art. 44. 1. Opłatę stałą w kwocie 60 złotych pobiera się od wniosku o:
1) założenie księgi wieczystej; 2) połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości; 3) odłączenie nieruchomości lub jej części”.
Działka przez Pana zakupiona w istocie nie ma dostępu do linii brzegowej jeziora. Podział mógłby być zrobiony inaczej i nie byłoby kłopotu. Ustanowienie służebności gruntowej dla działkiW istniejącej sytuacji nie pozostaje w zasadzie inna droga niż ustanowienie służebności gruntowej dla działki przez Pana kupionej (jako działki władnącej dla każdoczesnego jej właściciela) na działce służebnej w postaci prawa przejazdu, przychodu oraz prawa korzystania z oznaczonej jej części przy linii brzegowej przez każdoczesnego właściciela działki.
Ustanowienie służebności wymagałoby szczegółowego jej opisu w akcie notarialnym, by nie powstały problemy w przyszłości.
Być może konieczna byłaby służebność dla Pana działki ustanowiona na pozostałych działkach.
Według Kodeksu cywilnego:
„Art. 285. § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).
§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części”.
Taka sama służebność należałoby ustanowić dla działki w sytuacji, gdy nie ma do niej dostępu z drogi publicznej. Służebność obejmowałaby działki, przez które konieczny jest przejazd w celu dostania się na Pana działkę. Wydzielenie działek jako drógJeżeli do działki jest dojazd z drogi publicznej, nie ma potrzeby ustanawiania służebności. Dokładnego sprawdzenia wymagałoby jednak to, czy do kupowanej działki dochodzi droga publiczna.
Inna ewentualność to wydzielenie działek jako dróg i bycie ich współwłaścicielem. Można byłoby wydzielić drogę wspólną dla wszystkich działek. Ale to załatwiałoby tylko dojazd.
Dla skorzystania z jeziora trzeba byłoby ustanowić służebność na Pana rzecz w tym zakresie lub wydzielić działkę wzdłuż linii brzegowej jeziora i stać się jej współwłaścicielem. Współwłaściciele mogliby ustalić sposób korzystania z niej i sposób dostępu do jeziora.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale