W serwisie
Materiały
Zwrot zadatku za samochód• Autor: Jakub Bonowicz |
Przed oględzinami samochodu wpłaciłem pieniądze sprzedającemu (nie wiem, czy była to zaliczka czy zadatek). Samochód nie spełnił moich wymagań (miał różne wady techniczne) i chciałem odzyskać zaliczkę (zadatek). Sprzedający mówi teraz, że nie zwróci zadatku za samochód, bo nie musi. Czy ma rację? Na początku sprzedający mówił, że jak samochód mi się nie spodoba, to odda mi zadatek (zaliczkę). Czy była to zaliczka czy zadatek? Czy to coś zmienia? W podpisanej umowie jest w sumie mowa o zaliczce. W umowie jest też wymieniona marka i model samochodu. |
|
Różnica między zaliczką a zadatkiemW pierwszej kolejności trzeba odróżnić, czy faktycznie była to zaliczka czy zadatek, skutki prawne są bowiem całkowicie odmienne.
Zadatek
Jeśli umowa, na rzecz której potencjalny kupujący (np. umowa zakupu samochodu) nie zostanie zrealizowana, to Kodeks cywilny w art. 394 określa precyzyjnie dalsze losy zadatku. Skutki dania zadatku są następujące:
Zaliczka
Natomiast o tym, co się dzieje z zaliczką, mówią ogólne przepisy o wykonywaniu umów wzajemnych. Umowa sprzedaży ma bowiem charakter umowy wzajemnej, ponieważ świadczenia stron mają charakter wzajemny – świadczeniu sprzedawcy (wydanie samochodu i przeniesienie na kupującego jego własności) odpowiada świadczenie kupującego (odebranie rzeczy i zapłata ceny).
O tym, czy suma dana przy zawarciu umowy, to zaliczka czy zadatek, rozstrzyga wola stron oraz treść umowy. W powyższym wypadku w umowie jest wyraźnie mowa o „zaliczce”, brak jakichkolwiek innych postanowień, charakterystycznych dla zadatku (np. obowiązek zwrotu sumy dwukrotnie wyższej), zatem przyjąć należy, iż chodziło Państwu o zaliczkę. Co się dzieje z zaliczką jeśli umowa nie dojdzie do skutku?
Skutki zaliczki są następujące:
Warto tutaj dodać, że wbrew powszechnemu mniemaniu nie mają w ogóle zastosowania tutaj przepisy o rękojmi za wady fizyczne samochodu (art. 556 Kodeksu cywilnego), przepisy te bowiem mówią wyraźnie o rzeczy sprzedanej, natomiast samochód nie został w tym przypadku sprzedany.
Właściwe są przepisy o umowie wzajemnej.
Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej (również: w wykonaniu go prawidłowo, tj. dostarczeniu pojazdu odpowiadającego oczekiwaniom), druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni termin do wykonania, z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bez wyznaczenia terminu dodatkowego bądź po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Zaoferowanie samochodu niespełniającego wymagań i odmowa zwrotu zaliczkiTak więc:
W takim wypadku (art. 494 K.c.):
Istotnym problemem w sprawie jest to, że trzeba wykazać, iż samochód rzeczywiście nie spełniał uprzednio określonych wymagań kupującego. Z dokumentu potwierdzającego wpłatę zaliczki nie wynika, jakie miały być parametry samochodu, została jedynie określona marka oraz model, nie wiadomo zaś np., czy to jest samochód nowy, czy używany. Należałoby więc wykazać, iż przyczyną odstąpienia są istotne wady techniczne, tj. takie, które dla każdego przeciętnego użytkownika pojazdu uniemożliwiają jego bezpieczną eksploatację (np. samochód w ogóle nie zapala, stare hamulce, łyse opony, niesprawna skrzynia biegów, istotne zużycie amortyzatorów, „mielące” łożyska itd.). Natomiast samo tłumaczenie, że samochód miał być np. 4-letni, a zaoferowano 6-letni, może niewiele dać, ponieważ nigdzie nie napisano, o jaki samochód chodziło.
Należałoby więc wezwać sprzedawcę na piśmie do zaoferowana samochodu odpowiadającego wymaganiom. W piśmie tym należy:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Jakub Bonowicz Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych). Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale